Solarni parkovi u Velikoj Britaniji mogu da pomognu oprašivačima kao ključnim ekološkim resursima

Solarni parkovi u Velikoj Britaniji mogu da pomognu oprašivačima kao ključnim ekološkim resursima

Nova studija predvođena naučnicima sa Univerziteta Lankaster, u saradnji sa Univerzitetom u Readingu, pruža ohrabrujuće podatke o solarnim parkovima u Velikoj Britaniji kao potencijalnim resursima za oprašivače insekata. Objavljena u časopisu Ekološka rešenja i dokazi, ova studija predstavlja prve recenzirane terenske podatke o oprašivačima u solarnim parkovima u Velikoj Britaniji, istražujući 15 različitih lokacija.

Prema istraživanju, beleženo je oko 1.400 oprašivača u više od 30 različitih vrsta, uključujući leptire, bumbariće, lebdeće muve, kao i moljce i pčele. Rezultati pokazuju da su solarni parkovi koji nude veći diverzitet cvetnih biljaka imali veći broj oprašivača i biodiverziteta. Takođe, karakteristike okolnog pejzaža, poput prisustva živih ograda, igrale su ključnu ulogu u privlačenju oprašivača.

Hollie Blaides, glavni autor studije, ističe da su insekti koji oprašuju, poput pčela i leptira, suočeni s dramatičnim opadanjem populacija u poslednjim godinama te da je potrebno obnoviti resurse za njihov opstanak. Studija ukazuje na to da solarni parkovi, uz odgovarajuće upravljanje, mogu biti korisni za oprašivače, pružajući im potrebne resurse za hranu i stanište.

Profesorka Alona Armstrong, takođe sa Univerziteta Lankaster, naglašava da ova studija predstavlja prvi sistematski pregled oprašivača u solarnim parkovima širom Ujedinjenog Kraljevstva, dodajući nove dokaze koji podržavaju ulogu solarnih parkova u očuvanju biodiverziteta insekata.