Bakterijski patogeni otporni na antibiotike predstavljaju sve veći globalni problem, dok se broj novih antibiotika koji ulaze na tržište smanjuje. Kako bi odgovorili na ovu izazovnu situaciju, prof. Ariel Kushmaro i tim njegovih lokalnih i međunarodnih saradnika usmerili su svoje istraživanje na dugu papriku (Piper longum L.), koja je u tradicionalnoj medicini prepoznata po svom lečenju različitih bolesti.
Novi rezultati, objavljeni u časopisu Biofilm, otkrivaju da su istraživači razvili inovativni derivat Piperlongumina koji remeti bakterijsku hemijsku komunikaciju poznatu kao Kuorum Sensing (KS). Ova komunikacija omogućava bakterijama da koordiniraju svoje aktivnosti i formiraju biofilmove, čineći ih otpornijim na antibiotike.
U istraživanju je testirano šesnaest derivata Piperlongumina, a PL-18 se pokazao kao najefikasniji u inhibiranju Kuorum Sensing-a. PL-18 ne samo da smanjuje virulenciju bakterija, već i ometa biofilmove koji štite bakterije, što može otvoriti put za razvoj novih lekova protiv bakterijskih infekcija i otpornosti na antibiotike.
Tim istraživača uključuje Iael Schlichter Kadosh i Marilou Shagan iz prof. Kushmarovog laboratorija, kao i Khairun Nisaa, prof. Anat Ben-Zvi, Danit Lisa Karsagi Biron i prof. Jacob Gopas sa Ben-Gurion Univerziteta. Saradnici iz Instituta za nauku Vajcman, Aleksandar Brandis i Tevie Mehlman, zajedno sa Subramanijem Muthuramanom i Radžendranom Saravanom Kumarom sa Tehnološkog instituta Velore u Indiji, takođe su učestvovali u ovom istraživanju.
Ovi nalazi pružaju novu nadu u borbi protiv bakterija koje su postale otporne na standardne antibiotike i mogu dovesti do razvoja novih terapija za zaštitu protiv opasnih infekcija.