Nova studija pokazuje da neinvazivni slikovni test može pomoći u identifikaciji pacijenata sa blokadom ili sužavanjem koronarne arterije kojima je potrebna procedura revaskularizacije. Nalazi su objavljeni kao Specijalni izveštaj u radiologiji: kardiotorakalna slika.
Lekari koriste koronarnu CT angiografiju (CTA) za dijagnozu suženih ili blokiranih arterija u srcu. CTA ispit dobija ocenu od blage (0–1) do umerene (2–3) do teške (4–5). Pacijentima sa skorom iznad 3 obično je potreban medicinski tretman i potencijalno mogu imati koristi od stentova ili operacija (revaskularizacija) kako bi se obnovio protok krvi u srce.
„CTA vam govori o stepenu do kojeg je brod blokiran“, rekao je Mangun Kaur Randhava, MD, postdoktorski istraživač na Odeljenju za radiologiju Opšte bolnice Masačusetsa (MGH) u Bostonu. „Ali stepen blokade ne predviđa uvek pouzdano količinu protoka krvi u sudu.“
Lekari su se tradicionalno oslanjali na invazivnu proceduru poznatu kao invazivna koronarna angiografija za snimanje krvnih sudova, a nedavno su dodali i druge invazivne testove kao što je rezerva frakcionog protoka (FFR) da identifikuju i procene značajne blokade u sudovima. CT-FFR je relativno nova alternativa koja neinvazivno modelira pacijentov koronarni protok krvi koristeći CTA slike srca, AI algoritame i/ili računarsku dinamiku fluida.
Da bi procenio uticaj selektivne upotrebe CT-FFR na kliničke ishode, istraživački tim dr Randhava je sproveo retrospektivnu studiju pacijenata koji su bili podvrgnuti koronarnom CTA na MGH između avgusta 2020. i avgusta 2021. godine.
Tokom perioda istraživanja, 3.098 pacijenata je podvrgnuto koronarnom CTA. Od toga, 113 pacijenata sa koronarnim bajpasom je isključeno. Od preostalih 2.985 pacijenata, 292 (9,7%) je upućeno na CT-FFR analizu, a osam od ovih pregleda je isključeno, ostavljajući konačnu studijsku grupu od 284.
Kao što se očekivalo, većina upućivanja na CT-FFR bili su pacijenti sa skorom 3 ili više. CT-FFR je zatražen kod većine (73,5%) pacijenata sa ocenom 3 (umereno suženje/blokada).
„Kod pacijenata sa umerenim suženjem ili blokadom arterija, može postojati nejasnoća o tome ko bi imao koristi od invazivnog testiranja i procedura revaskularizacije“, rekao je dr Randhava. „CT-FFR nam pomaže da identifikujemo i odaberemo one pacijente za koje je najverovatnije da će imati koristi.“
Od 284 pacijenta, 160 (56,3%) imalo je negativan CT-FFR rezultat > 0,80, 88 pacijenata (30,9%) je imalo jasno pozitivan (abnormalan) rezultat ≤ 0,75, a preostalih 36 pacijenata (12,6%) je imalo granični rezultat između 0,76–0,80.
Pacijenti sa značajnim suženjima/blokadama koronarne CTA koji su bili podvrgnuti CT-FFR imali su niže stope invazivne koronarne angiografije (25,5% naspram 74,5%) i naknadne perkutane koronarne intervencije (21,1% naspram 78,9%) nego pacijenti koji nisu bili upućeni na CT-FFR.
„CT-FFR nam pomaže da identifikujemo pacijente koji bi imali najviše koristi od podvrgavanja invazivnim procedurama i da odložimo stentiranje ili hirurško lečenje kod pacijenata koji verovatno neće“, rekao je stariji autor Brian B. Ghoshhajra, M.D., M.B.A., pridruženi predsednik za operacije i akademske nauke šef kardiovaskularne slike u MGH. „CT-FFR čini CT ‘boljim’, ali smo otkrili da su koristi bile najveće kada se koristi selektivno.“
Dr Ghoshhajra je dodao da je njihova CT-FFR analiza bila uspešna kod velike većine pacijenata, bez obzira na izazovne faktore kao što su povišeni ili nepravilni otkucaji srca i gojaznost.
„Kada objektivno merite protok koronarnih arterija sa CT-FFR, podstičete manje pacijenata da budu dalje istraženi i lečeni, jer imate tendenciju da lečite ne samo ono što očna jabučica vidi, već i ono što fiziologija podržava“, rekao je on.
Istraživači su rekli da rezultati studije pokazuju korisnost CT-FFR-a u kliničkoj praksi, kada se koristi selektivno, naglašavajući njegov potencijal da smanji učestalost invazivnih procedura kod pacijenata sa značajnim sužavanjem ili blokadama koronarne arterije bez ugrožavanja sigurnosti.