Tim istraživača sa Univerziteta Ben-Gurion u Negevu (BGU) razvio je revolucionarnu tehnologiju bio-sensinga koja predviđa odgovor pacijenata sa rakom na terapiju anti-PD1, inhibitorom imunološke kontrolne tačke (ICI), sa znatno većom preciznošću od trenutne metode.
Rezultati studije objavljeni su krajem prošle nedelje u časopisu Science Advances.
Studiju je vodio Bar Kaufman, talentovani MD-Ph.D. student, i master student Orli Abramov, pod rukovodstvom prof. Mošea Elkabeca i prof. Angela Porgadora sa Fakulteta zdravstvenih nauka BGU, zajedno sa saradnicima iz Medicinskog centra Soroka i bolnice Barzilai.
Ova tehnologija bio-sensinga, nazvana veštački reporter imunološke kontrolne tačke sa prekomernom ekspresijom PD1 (IcAR-PD1), meri funkcionalnost vezivanja PD1 liganada, PDL1 i PDL2, za njihov receptor PD1.
Istraživači su otkrili da je procena funkcionalnosti PD1 liganda bio efikasan prediktor za identifikaciju ko će pozitivno reagovati na anti-PD1 i koji će imati koristi od ovog tretmana. Anti-PD1 je vodeći imunoterapijski (ICI) tretman kod pacijenata sa rakom, tako da takvo dostignuće može uticati na kvalitet života hiljada pacijenata obolelih od raka svakog dana.
IcAR tehnologija je revolucionarni razvoj koji omogućava merenje funkcionalnosti, u principu, bilo kojeg imunomodulatornog cilja u medicinskoj onkologiji. To znači da lekari sada mogu da koriste IcAR-PD1 tehnologiju da predvide koji pacijenti će najbolje reagovati na anti-PD1 terapije i prilagoditi tretmane u skladu sa tim, dok poštede osobe koje ne reaguju na neefikasno lečenje. U budućnosti, ova tehnologija biološke analize može pomoći u predviđanju odgovora na druge ICI terapije i može se koristiti za prilagođavanje personalizovanih protokola ICI tretmana.
Glavni napredak IcAR tehnologije su tačnost i osetljivost zajedno sa njenom logističkom jednostavnošću. Tehnologija omogućava skrining značajnih količina uzoraka raka bez potrebe za svežom biopsijom ili biološkim materijalom, što je čini dostupnom za medicinsku negu u Izraelu i inostranstvu. Rešavajući logističko usko grlo, istraživači olakšavaju lekarima dijagnostički alat da identifikuju potencijalne osobe koje reaguju.
Prof. Porgador je naglasio da ovaj dijagnostički test ne zahteva dodatnu biopsiju jer se zasniva na fiksnom tumorskom tkivu koji je za pacijente sa rakom dostupan direktno iz odeljenja patologije njihovog medicinskog centra.
„Ukratko, očekuje se da će IcAR tehnologija promeniti igru u svetu dijagnostike lečenja raka“, rekao je prof. Elkabets, „Omogućiće tačno predviđanje odgovora pacijenata na ICI terapije i ima potencijal da poboljša živote pacijenata sa rakom identifikacijom efikasnih opcija lečenja na personalizovan način.“