Novi atlas ljudskih ćelija bubrega će pomoći u otključavanju istraživanja bolesti bubrega

Novi atlas ljudskih ćelija bubrega će pomoći u otključavanju istraživanja bolesti bubrega

U velikom prodoru ka razumevanju i lečenju bolesti bubrega, istraživački tim širom zemlje napravio je najsveobuhvatniji atlas ljudskog bubrega. Podaci iz Atlasa bubrežnog tkiva će omogućiti poređenje zdravih ćelija bubrega sa onima koji su povređeni bolešću bubrega, pomažući istražiteljima da razumeju faktore koji doprinose progresiji bolesti bubrega i otkazivanju bubrega ili oporavku od povrede.

Atlas, objavljen u Nature, deo je projekta precizne medicine za bubrege (KPMP), podržan od NIH-ovog Nacionalnog instituta za dijabetes i digestivne i bubrežne bolesti (NIDDK).

Zbog složenosti bubrega, naučnici su se borili da razviju modele bubrega koji tačno predstavljaju strukture i funkciju ljudskog bubrega. Nedostatak ljudskih modela bubrega ograničio je mogućnost razvoja novih lekova za lečenje ili prevenciju bolesti bubrega.

Atlas tkiva bubrega sadrži mape 51 glavnog tipa ćelija bubrega koje uključuju retke i nove populacije ćelija, 28 ćelijskih stanja bubrega koje predstavljaju povredu ili bolest, skladište sirovih podataka o genima i interaktivne 3D modele ćelija i odnosa mikrookruženja kreiranih od 45 zdravih bubrega donora i 48 biopsija bolesti bubrega.

Atlas tako uspostavlja kritičnu osnovu za opšti cilj KPMP-a da pomogne u otkrivanju novih tretmana za hroničnu bolest bubrega (CKD) i akutnu povredu bubrega (AKI), medicinska stanja koja predstavljaju značajan globalni zdravstveni teret. Javno dostupnim podacima koje je kreirao KPMP, uključujući sve 3D prikaze i analitičke alate, može se pristupiti na atlas.kpmp.org.

„Novi atlas KPMP-a predstavlja otvorenu, javnu nauku u svom najboljem izdanju“, rekao je dr Erik Brunskil, programski direktor KPMP-a u NIDDK-ovom odeljenju za bubrežne, urološke i hematološke bolesti. „Sa atlasom smo stvorili interaktivni resurs koji stvara hipoteze za istraživače bolesti bubrega i kliničare širom sveta.

Dok su CKD i AKI istorijski opisani kao pojedinačne, uniformne bolesti, KPMP se zasniva na rastućem konsenzusu da bolest bubrega može imati nekoliko različitih osnovnih uzroka i puteva bolesti koji vode do podgrupa CKD i AKI. Umesto pristupa „jedna veličina za sve“ u lečenju bolesti bubrega, precizna medicina istražuje personalizovanije tretmane. KPMP-ov atlas bubrega je namenjen da pomogne u identifikaciji podgrupa bolesti u okviru CKD i AKI, što dovodi do otkrića novih, i možda individualizovanih, načina lečenja CKD i AKI.

Studija je takođe dobila podršku od inicijative Atlas ljudskih ćelija, međunarodnog istraživačkog napora za prikupljanje informacija o najmanje 10 milijardi ljudskih ćelija, i NIH-ovog Human BioMolecular Atlas Programa (HuBMAP). Cilj HuBMAP-a je da razvije otvorenu i globalnu platformu za mapiranje zdravih ćelija u ljudskom telu; KPMP i HuBMAP timovi su blisko sarađivali na usklađivanju rezultata ovog molekularnog atlasa kao primera saradnje među konzorcijumima.

„KPMP okuplja najbolje od nove tehnologije, angažovanja pacijenata i partnerstva, i predstavlja evoluciju u načinu na koji razmišljamo o bolesti bubrega“, rekao je direktor NIDDK dr Grifin P. Rodžers. „Uvereni smo da će nam Atlas tkiva bubrega pomoći da otkrijemo nove načine za dobijanje pravog lečenja bolesti bubrega pravom pacijentu u pravo vreme.