Novi antibiotik se bori protiv gonoreje otporne na lekove

Novi antibiotik se bori protiv gonoreje otporne na lekove

Prvi novi antibiotik za gonoreju — drugu najčešću seksualno prenosivu bolest — pokazao je obećavajući u kliničkom ispitivanju.

Ta vest bi trebalo da bude olakšanje za stručnjake za javno zdravlje, jer je gonoreja postala otporna na sve osim na jedan od postojećih antibiotika koji se koriste za lečenje.

Ovaj novi antibiotik, nazvan zoliflodacin, viđen je u ispitivanju da izleči nekomplikovanu infekciju gonoreje jednako efikasno kao i trenutni lek, a to je injekcija antibiotika ceftriaksona zajedno sa jednom dozom tableta azitromicina.

Neki su zabrinuti da kombinacija neće održati svoju efikasnost, ostavljajući svu gonoreju bez lečenja, izvestio je NBC Nevs.

„Zoliflodacin nam daje novo sredstvo u lečenju gonoreje, i ako se koristi mudro, barijeru protiv daljeg širenja rezistentnih infekcija“, rekao je dr Džefri Klausner, stručnjak za zarazne bolesti na Medicinskom fakultetu Keck Univerziteta Južne Kalifornije, rekao je za NBC njuz.

Lek su razvili Innoviva Specialti Therapeutics sa sedištem u SAD i švajcarska neprofitna organizacija Global Antibiotic Research & Development Partnership.

„Ishod ove studije je potencijalna promena u seksualnom zdravlju“, rekao je dr Edvard Huk III, predsedavajući protokola za studiju i profesor medicine emeritus na Univerzitetu Alabama, u saopštenju za medije proizvođača leka.

„Pored potencijalnih prednosti za pacijente sa infekcijama rezistentnim sojevima Neisseria gonorrhoeae, potencijalni nedostatak unakrsne rezistencije sa drugim antibioticima i oralni način primene će pojednostaviti terapiju gonoreje za kliničare širom sveta“, dodao je Huk.

Zoliflodacin leči gonoreju na nov način. Međutim, manje je efikasan u lečenju infekcije grla gonoreje nego u genitalnim ili rektalnim oblastima, izvestio je NBC Nevs.

Poznato je da je to uobičajeno među svim tretmanima gonoreje.

„Gonoreja u grlu će verovatno biti glavna Ahilova peta u našoj borbi za kontrolu gonoreje u budućnosti“, rekla je koautorka studije dr Džin Maraco, direktorka američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti.

Innoviva je rekla da očekuje da će tražiti odobrenje američke Uprave za hranu i lekove „što je pre moguće“.

Postoji više od 82 miliona novih slučajeva gonoreje svake godine, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO). Broj slučajeva u Sjedinjenim Državama je porastao na više od 710.000 u 2021. godini, što je povećanje od 28% u odnosu na 2017, prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.

Gonoreja se prenosi seksualnim kontaktom, a posebno je česta kod mladih odraslih osoba i adolescenata. Prema CDC-u, nesrazmerno se vidi kod gej i biseksualnih muškaraca.

Infekcija povećava rizik od infekcije HIV-om, a može biti posebno štetna za žene i može ugroziti plodnost.

Odeljenje za javno zdravlje Masačusetsa je u januaru prijavilo prva dva slučaja gonoreje u SAD sa rezistencijom ili smanjenim odgovorom na pet klasa antibiotika, izvestio je NBC njuz. Na sreću, ti slučajevi su izlečeni ceftriaksonom.

Studija zoliflodacina uključila je 930 muškaraca, žena i adolescenata, uključujući i one sa HIV-om, na 16 lokacija za ispitivanje u pet zemalja. Pacijenti u Belgiji, Holandiji, Južnoj Africi, Tajlandu i Sjedinjenim Državama nasumično su dodeljeni ili jednoj oralnoj dozi zoliflodacina ili injekciji ceftriaksona plus oralni azitromicin.

Pojava patogena otpornih na lekove jedna je od 10 najvećih globalnih pretnji javnom zdravlju, prema SZO.