Novi alat može proceniti slabost starijih pasa

Novi alat može proceniti slabost starijih pasa

Istraživači sa Državnog univerziteta Severne Karoline razvili su alat koji može pomoći vlasnicima i veterinarima u proceni slabosti starijeg psa. Alat—u kombinaciji sa jednostavnim procenama stanja tela i mišića od strane veterinara—može predvideti verovatnoću kratkoročne (u roku od šest meseci) smrtnosti i pružiti važne podatke vlasnicima koji su suočeni sa lečenjem i odlukama o kvalitetu života za svoje ostarele pse.

Studija je objavljena u časopisu Frontiers in Veterinary Science.

„Kod ljudi, mi klasifikujemo slabost kao fizičko ili fiziološko stanje povezano sa gubitkom snage, sporom brzinom hoda, gubitkom težine, iscrpljenošću i smanjenom aktivnošću — što se dešava kada se vaše telo opada“, kaže Nataša Olbi, dr Kejdi. M. Gjessing i Rahna M. Davidson Istaknuta katedra za gerontologiju u državi NC.

„Kod ljudi, slabost je u korelaciji sa invaliditetom i smrtnošću, a mi imamo alate za procenu slabosti kod ljudi. Međutim, ovo je novo polje kod pasa i postoji potreba za alatima za skrining koji se mogu lako primeniti.“

Olbi je glavni istraživač za program neuro-starenja pasa u državi NC, koji nastoji da razume mehanizme uključene u proces starenja pasa.

„Bili smo motivisani da razvijemo fenotip slabosti, ili skup zajedničkih karakteristika, delimično zato što mislimo da slabost može da menja ishode za neke od pasa u našim kliničkim ispitivanjima“, kaže Olbi. „Druga motivacija je da svakodnevno viđamo slabe pse – a stanje nije dobro opisano.

„Jedno od najčešćih pitanja koje veterinari dobijaju od vlasnika koji pokušavaju da odluče o tretmanu starijih pasa je: „Koliko će moj pas živeti?“, kaže Olbi. „Ako bismo mogli da razvijemo fenotip koji bi razumno mogao da predvidi kratkoročnu smrtnost? , moglo bi biti od pomoći vlasnicima koji su suočeni sa odlukama o lečenju.“

Istraživači su razvili upitnik za skrining slabosti koji je vlasnicima postavljao pitanja o statusu ishrane njihovog psa (koji je uključivao opšte stanje tela i apetit), iscrpljenosti/energetskom nivou, pokretljivosti, stanju mišića i društvenoj aktivnosti. Ovih pet „domena“ se takođe koriste u proceni ljudske slabosti.

Zatim su potvrdili alat protiv dve populacije pasa: 39 pasa koji su bili trenutni učesnici Olbijeve studije neuro-starenja i 198 pasa starijih od 10 godina koji nisu bili uključeni u studiju neuro-starenja.

Psi koji su klasifikovani kao oštećeni u tri od pet domena smatrani su krhkim i dvostruko je veća verovatnoća da će umreti u roku od šest meseci od pasa koji nisu bili slabi.

„Naravno, realnost je da nikada ne znate koliko dugo će pas živeti, ali ovaj upitnik zajedno sa rezultatima stanja tela i mišića dobar je u predviđanju šestomesečne smrtnosti“, kaže Olbi. „I to je alat za skrining koji se lako može primeniti i koji ne zahteva nikakav laboratorijski rad – veterinar može da proceni stanje tela i mišića jednostavnom palpacijom.“

Istraživači se nadaju da će ovaj alat za skrining dovesti do potpunijih fenotipova za slabost pasa.

„Definitivno je još uvek u toku, ali ovaj ekran je jednostavan alat koji vlasnici i veterinari mogu koristiti kao početno mesto za razgovor o opcijama nege starijih pasa“, kaže Olbi.