Novi 400-godišnji temperaturni rekord pokazuje da se Veliki koralni greben suočava sa katastrofalnom štetom

Novi 400-godišnji temperaturni rekord pokazuje da se Veliki koralni greben suočava sa katastrofalnom štetom

Veliki koralni greben je pod kritičnim pritiskom, sa zagrevanjem mora i masovnim izbeljivanjem korala koji prete da unište izuzetnu ekologiju, biodiverzitet i lepotu najvećeg koralnog grebena na svetu, prema novom istraživanju.

„Najveća okeanska toplota u četiri veka dovodi Veliki koralni greben u opasnost“, objavljeno u časopisu Nature 8 avgusta, na čelu sa počasnim saradnikom Univerziteta Volongong (UOV) i predavačom Univerziteta u Melburnu dr Bendžaminom Henlijem, pruža dokaze o uticaju podizanja morske površine temperature su bile, i nastaviće da budu, na ekološkom dragulju Australije.

Istraživanje rekonstruiše 400 godina letnjih temperatura površine mora u Koralnom moru. Rezultati beleže ekstremnu nedavnu toplotu okeana koja je dovela do masovnog beljenja korala na Velikom koraljnom grebenu.

Uneskoov Komitet za svetsku baštinu nedavno je doneo konačnu odluku o stanju Velikog koralnog grebena, odbivši da navede greben kao ugrožen. Međutim, naučnici su se povukli i rekli, na osnovu svojih novih dokaza, Veliki koralni greben je apsolutno u opasnosti.

Dr Henli i njegov tim kombinovali su rekonstrukcije temperature površine mora koristeći geohemijske podatke iz koralnih jezgara prethodno prikupljenih iz regiona. Takođe su analizirali simulacije klimatskih modela površinskih temperatura mora, sa i bez klimatskih promena, otkrivši da su klimatske promene izazvane ljudskim faktorom kriva za porast temperatura u regionu.

Nedavni događaji masovnog izbeljivanja poklapaju se sa pet od šest najtoplijih godina u novom rekordu dugom 400 godina. U 2024., 2017. i 2020. godini, Koralno more je dostiglo maksimum od 400 godina, pri čemu je 2024. bila najtoplija zabeležena sa velikom razlikom.

Nedavni toplotni događaji u 2016, 2004. i 2022. bili su sledeće najtoplije tri godine u istoriji. Uticaj na neuporedivu ekologiju i biodiverzitet Velikog koraljnog grebena zbog ponovljenih sekvenci masovnog beljenja korala je razoran.

„Kada sam nacrtao tačku podataka za 2024., morao sam trostruko da proverim svoje proračune – bili su van grafikona – daleko iznad prethodnog rekordnog maksimuma u ​​2017. Skoro da nisam mogao da verujem. Tragično, masovno beljenje korala se ponovo dogodilo ove godine “, rekao je dr Henli.

„U nedostatku brze, koordinisane i ambiciozne globalne akcije u borbi protiv klimatskih promena, verovatno ćemo biti svedoci nestanka jednog od najspektakularnijih prirodnih čuda na Zemlji.

„Kada prikupite sve dokaze koje imamo, zaista me pogađa neizbežnost uticaja na greben u narednim godinama.“

Profesorka Helen Mekgregor, iz UOV-ove Environmental Futures, koja je drugi autor studije, rekla je da je potrebna hitna akcija da se spreči devastacija jednog od najvažnijih svetskih ekosistema.

„Ne postoji ‘ako, ali ili možda’—temperature okeana tokom ovih događaja izbeljivanja su bez presedana u poslednja četiri veka.“

„Veliki koralni greben je suočen sa katastrofom ako se antropogene klimatske promene ne pozabave odmah. Korali koji su živeli stotinama godina i koji su nam dali podatke za našu studiju i sami su ozbiljno ugroženi“, rekao je profesor Mekgregor.

„Naša analiza klimatskog modela potvrđuje da je ljudski uticaj na klimatski sistem odgovoran za brzo zagrevanje poslednjih decenija“, rekao je dr Henli, koji je veći deo studije uradio kao postdoktorski istraživač na UOV, gde je sada počasni Kolega.

„Bez hitne intervencije, naš legendarni Veliki koralni greben je u opasnosti od skoro godišnje izbeljivanje od visokih temperatura okeana. U pitanju su fundamentalni ekološki integritet i izuzetna univerzalna vrednost grebena.

„Imamo mnoga od ključnih rešenja za zaustavljanje klimatskih promena; ono što nam je potrebno je postepena promena nivoa koordinisanog nacionalnog i međunarodnog delovanja za prelazak na neto nulu.

„Nikada ne možemo izgubiti nadu. Svaki delić stepena zagrevanja koji izbegnemo dovešće do bolje budućnosti za ljudske i prirodne sisteme naše planete.

„Nadamo se da naša studija donosi kreatore politike sa više dokaza za dublje smanjenje emisija gasova staklene bašte na međunarodnom nivou.

Izbeljivanje korala se dešava kada stres natera korale da izbace alge koje žive u njihovom tkivu. Alge daju koraljima živu boju i bez njih je beli skelet korala izložen.

Stres od ekoloških poremećaja i opadanja kvaliteta vode mogu dovesti do izbeljivanja, ali nedavno zagrevanje temperatura mora dovelo je do izbeljivanja u masovnim razmerama. Korali se mogu oporaviti od događaja izbeljivanja ako se okidač stresa, kao što je ekstremno zagrevanje okeana, smanji na značajan period. Greben je doživeo pet velikih događaja masovnog beljenja korala od 2016.

Dok je Veliki koralni greben najveći svetski sistem koralnih grebena, revolucionarno istraživanje ima implikacije na sisteme koralnih grebena širom sveta, naglašavajući vezu između dugoročne putanje ekstremnih temperatura okeana i ekološkog zdravlja i biodiverziteta ovih kompleksnih i ključnih ekosistema.

Istraživači sa Securing Antarctic’s Environmental Future, UOV, Univerziteta u Melburnu, Univerziteta u Kvinslendu, Australijskog instituta za nauku o moru, Univerziteta Tulane (SAD) i Univerziteta Columbia (SAD) doprineli su radu.