Vrsta ajkule čekićare koju su otkrili naučnici FIU konačno ima ime, a njen imenjak je pokojni Pol G. Alen, filantrop i suosnivač Majkrosofta.
Postojanje nove vrste, Sphirna alleni, bilo je sakriveno jer izgleda tako slično drugoj vrsti, ajkuli s kapaljom, Sphirna tiburo, prema Sindi Gonzales, istraživaču FOJ i glavnom autoru članka u Zootaki koji formalno opisuje novu vrstu.
Istraživački tim je predvodio Demian Chapman, tadašnji vanredni profesor na FIU, a trenutno direktor Centra za istraživanje ajkula Mote Marine Laboratori. Čepmen je ko-voditelj Global FinPrint-a, globalnog istraživanja ajkula grebena tokom kojeg je obavljen veliki deo ranog terenskog rada za opis nove vrste.
Inicijativu je finansirala Porodična fondacija Paul G. Allen. Alen je bio šampion za očuvanje ajkula i zaštitu morskih ekosistema, među svojim brojnim filantropskim inicijativama.
„DNK analize su dale prvi trag da su ajkule sa šiljkom, kakve smo ih poznavali, bile najmanje dve vrste u Atlantiku, a ne jedna“, rekao je Čepmen. „Ali DNK sama po sebi nije dovoljna za definisanje vrste, pa smo sastavili tim da pogleda uzorke i vidi da li postoje i fizičke razlike.
Gonzales, domaći kolumbijski morski ekolog, pronašla je slične rezultate kada je proučavala ajkule sa kapama u Panami 2015. u okviru svog magistarskog istraživačkog projekta. Gonzales je radila sa Chapman, njenim doktorom nauka. savetnika, da napravi solidan plan za rad na ovoj temi, pošto je Latinska Amerika globalno središte malih vrsta ajkula čekićara.
Nova vrsta se kreće od Belizea do Brazila, a pošto je većina istraživanja o njoj obavljena u Belizeu, njeno uobičajeno ime je ajkula lopatasta da odražava kako je ljudi Belizea zovu.
„Rad na identifikaciji i dokumentovanju ove nove vrste bio je zaista poduhvat zajednice i uključivao je tim naučnika i pecaroša ajkula iz Belizea“, rekao je Gonzales. „Ovi ribari su duboko upućeni i radoznali o morskom životu, tako da je bilo zadovoljstvo raditi zajedno s njima.“
Gonzales i tim posetili su kampove za pecanje ajkula, prikupili primerke, a zatim započeli naporan proces njihovog očuvanja i merenja.
„Ribari i njihove porodice su veoma uložili u ovaj proces, pomažući mi u prikupljanju uzoraka tkiva za genetiku i vršenju stotina merenja ovih ajkula“, rekao je Gonzales. „Ali proces je poremećen kada je pandemija COVID-a sprečila međunarodna putovanja, a univerzitet je otišao na daljinu.
Gonzales je svoj stan pretvorila u improvizovanu laboratoriju kako bi završila opis, pokazujući kako se razlikuje od ajkule sa kapaljom po obliku glave i broju pršljenova koje ima, kao i po veoma prepoznatljivom DNK profilu.
„Imperativ je proučavati i zaštititi male vrste ajkula čekićara jer su one jedinstvene za američki kontinent i bile su istrebljene, prekomerno izlovljene i pogrešno identifikovane u ribarstvu“, rekao je Gonzales.
„U isto vreme, ove ajkule su igrale ključnu ulogu u oblikovanju kulture i ekonomije mnogih lokalnih zajednica u mnogim zemljama Latinske Amerike, tako da je važno raditi ruku pod ruku sa ribarima na naporima za očuvanje.
Shvatanje da su kljunovi posebna vrsta takođe znači da im verovatno preti izumiranje, kažu naučnici. Mnoga istraživanja, uključujući Global FinPrint, pokazuju da se ajkule prekomerno izlovljavaju u ovom regionu, posebno tamo gde se koristi destruktivna ribarska oprema kao što su mreže za škrge i gde je loše upravljanje sektorom ribarstva.
Alen je preminuo 2018. godine, ali njegova potraga za očuvanjem ajkula se nastavlja. Zajedno sa finansiranjem Global FinPrint-a, Alen je uložio u širok spektar inicijativa za očuvanje ajkula, kao što je uvrštavanje ugroženih vrsta – uključujući sve male vrste čekićara – u skladu sa Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES). Fondacija, kojom sada predsedava njen suosnivač Džodi Alen, nastavlja svoje nasleđe očuvanja ajkula i napore za šire zdravlje okeana.
Čepmen nastavlja da poštuje Alenovo nasleđe dok nastavlja da vodi Global FinPrint u Mote-u. Sa populacijom ajkula grebena u krizi, Mote i partneri iz celog sveta ažuriraju osnovnu anketu o morskim psima, Global FinPrint, i primenjuju svoje nalaze na dizajnu novih zaštićenih morskih područja (MPA).
Ova sledeća faza projekta, Global FinPrint Faza 2, vratiće se u 26 zemalja kako bi videli kako se ajkule grebena ponašaju u ovim MPA, pomogle da se ove nacije osnaže da poboljšaju MPA koje imaju i pružiće smernice za dizajn novih.
Ovaj globalni projekat ujedinio je istraživače i saradnike iz različitih institucija da procene ajkule i raže koralnih grebena po prvi put u svetskim razmerama. Pošto je istraživanje sada završeno, tim nastavlja da analizira obimne podatke, sa ciljem da razume uticaj ovih vrsta na ekosisteme koralnih grebena.
Istraživanje Global FinPrint-a ne samo da produbljuje razumevanje o tome kako ajkule i raže utiču na ove vitalne, ali nestajuće ekosisteme, već i informiše nove strategije očuvanja za njihovu zaštitu. Nalazi projekta su već inspirisali mere očuvanja u regionima gde su ajkule kritično ugrožene.
„Tragično je što smo tek sada prepoznali da ova vrsta postoji, a već trčimo na vreme da sprečimo njeno izumiranje“, rekao je Čepmen. „Srećom, Belize je preduzeo proaktivne korake za očuvanje ajkula koji bi mogli pomoći ovoj vrsti, kao što je bliska saradnja sa zajednicama za pecanje ajkula u upravljanju ulovom ajkula, uspostavljanje zaštićenih područja i sprovođenje zabrane mreže za stažnice širom zemlje.“