Nova tehnologija ubrzava testiranje na bakterije u hrani

Nova tehnologija ubrzava testiranje na bakterije u hrani

Rečeno je da u žurbi ima otpada, ali istraživači sa Univerziteta Osaka Metropolitan dokazali su da brzo raditi ne znači nužno raditi neefikasno. Istraživačka grupa koju predvodi profesor Hiroshi Shiigi na Fakultetu inženjerskih nauka Univerziteta Osaka Metropolitan razvila je tehnologiju koja može brzo i tačno da odredi broj živih bakterija u prehrambenim proizvodima elektrohemijski, koristeći tetrazolijumovu so (MTT), molekul rastvorljiv u vodi.

Njihovi rezultati objavljeni su u Analitičkoj hemiji.

Jedan od najvažnijih indikatora za procenu da bi se osiguralo da hrana nije kontaminirana je broj živih bakterija. Međutim, konvencionalnim metodama merenja potrebno je do dva dana da daju rezultate, a ovi rezultati su dostupni tek nakon što se hrana otpremi iz fabrike – što dovodi do potencijalno fatalnih posledica. Zbog toga je imperativ imati metodu testiranja koja ubrzava proces identifikacije bakterijske kontaminacije pre otpreme.

Istraživači su uspeli da drastično smanje vreme inspekcije sa dva dana na oko jedan sat, bez obzira na vrstu bakterije.

„Ovom metodom možemo brzo da izmerimo broj živih bakterija, što nam omogućava da potvrdimo bezbednost prehrambenih proizvoda pre nego što napuste fabriku i da sprečimo trovanje hranom“, objasnio je profesor Šiigi. „Ovaj metod ne zahteva komplikovane operacije ili skupu opremu. Zbog toga ćemo nastaviti da optimizujemo uslove merenja i očekujemo da vidimo razvoj prenosnog senzora u skladu sa razvojem istraživanja usmerenih na praktične primene.“