Inovativna tehnologija koja stvara ultra-tanke slojeve ljudskih ćelija u strukturama nalik cevima mogla bi da podstakne razvoj realističnih krvnih sudova i creva u laboratoriji.
Tehnika, poznata kao RIFLE—inženjering slojeva rotacionog unutrašnjeg protoka—omogućava izgradnju odvojenih slojeva delikatnih kao debljina jedne ćelije.
Takva svestranost je ključna za razvoj tačnih ljudskih modela slojevitog tubularnog tkiva za upotrebu u istraživanju, nudeći važnu alternativu životinjskim modelima, kažu stručnjaci.
Naučnici su uspeli da demonstriraju tehnologiju tako što proizvode ćelije u super-tanke slojeve koji odražavaju one koji se vide u ljudskom krvnom sudu.
Slojevito tubularno tkivo se nalazi u celom telu – u krvnim sudovima, digestivnom traktu i drugim organima. Može da sadrži više tipova ćelija, generišući slojeve sa različitim svojstvima i funkcijama.
Trenutnim metodama koje se koriste za proizvodnju ljudskog tkiva u laboratoriji – poznatim kao biofabrikacija – mogu nedostajati detalji potrebni za oponašanje ovih složenih struktura.
Razvijen od strane stručnjaka sa Univerziteta u Edinburgu, RIFLE je jeftina i brza metoda biofabrikacije koja može da radi u veoma malom obimu.
Tehnika uključuje ubrizgavanje male količine ćelija koje sadrže tečnost u cev koja se rotira velikom brzinom – do 9000 obrtaja u minuti. Brzina rotacije uzrokuje da se ćelije ravnomerno raspoređuju po unutrašnjoj površini cevi, pri čemu veće brzine rezultiraju tanjim slojevima.
Kada se ovaj proces ponovi, izgrađuje slojeve ćelija kako bi se stvorila cevasta struktura napravljena od različitih, različitih slojeva, sa velikom gustinom ćelija.
Sposobnost ekonomičnog stvaranja slojevitog tubularnog tkiva u laboratoriji mogla bi da ponudi važan model za razvoj lekova, kažu stručnjaci. Precizni ljudski modeli crevnog tkiva mogli bi omogućiti kompanijama da prate kako se lekovi koji se uzimaju oralno apsorbuju u crevima.
Sa tehnologijom RIFLE, u laboratoriji možemo da kreiramo visoke rezolucije koje posmatramo u ljudskom slojevitom tubularnom tkivu, kao što su krvni sudovi.
„Najvažnije, ovo koristi iste materijale i ćelije koje nalazimo u našim telima. Ovaj nivo tačnosti je od suštinskog značaja za istraživače koji žele da razviju nove lekove i istražuju bolesti – na kraju smanjujući potrebu za eksperimentima koji uključuju životinje“, kaže dr Ijan Holand .
Radeći sa univerzitetskom službom za komercijalizaciju, Edinburgh Innovations, tim je sada patentirao RIFLE tehnologiju i radi na razvoju daljih primena ove nove tehnike.
Programeri RIFLE-a upozoravaju da su potrebna dalja testiranja i kliničke studije pre nego što tkivo uzgojeno u laboratoriji bude dostupno za upotrebu u transplantaciji ljudi.