Pacijenti koji pate od Kronove bolesti, hroničnog inflamatornog crevnog poremećaja, razvijaju bolna suženja u crevima. Zbog nedostatka metoda do sada, ove komplikacije se ne mogu dovoljno precizno okarakterisati da bi se započelo ciljano lečenje. Interdisciplinarna istraživačka grupa u MedUni Beču istražila je novu tehniku snimanja koja može poboljšati lečenje crevnih Suženja. Rezultati studije su nedavno objavljeni u Radiologi.
Suženja creva su čest problem kod pacijenata sa Kronovom bolešću, hroničnom inflamatornom bolešću creva koja pogađa više od 20.000 ljudi u Austriji. Ova suženja dovode do grčeva i problema sa varenjem i stoga praktično uvek zahtevaju lečenje. Dok čisto inflamatorna suženja veoma dobro reaguju na terapiju lekovima, fibrotična suženja, tj. ona povezana sa ireverzibilnim promenama tkiva, zahtevaju hiruršku intervenciju. Međutim, kombinacije upale i fibroze su često prisutne u različitim stepenima. Do sada ne postoji postupak snimanja koji bi omogućio diferencijaciju zapaljenja crevnog zida i fibroze relevantnu za terapiju.
U potrazi za preciznim metodama snimanja, prvi put je korišćen novi tragač nuklearne medicine kao deo interdisciplinarnog istraživačkog rada MedUni Vienna na Univerzitetskom odseku za radiologiju i nuklearnu medicinu. Ovaj takozvani FAPI tragač se specifično vezuje za protein koji aktivira fibroblaste (FAP) ćelija vezivnog tkiva koje dovode do fibroze u obolelom crevnom zidu.
Koristeći novi tragač, vrlo dobra korelacija molekularnog imidžinga sa patološkim obimom fibroze mogla bi se pokazati korišćenjem dijagnostičke procedure PET-MRI. Čak je i diferencijacija između umerene i teške fibroze crevnog zida postala moguća, što igra ulogu u odluci o terapiji.
„U budućnosti, molekularna slika koju smo razvili bi se mogla koristiti za identifikaciju onih pacijenata koji bi imali koristi od hirurške intervencije u ranoj fazi, čime bi se poštedeli potrebe za manje efikasnom terapijom lekovima za fibroidnu stenozu“, kaže vođa studije Majkl. Bergman sa Odeljenja za visceralnu hirurgiju MedUni bečkog odeljenja za opštu hirurgiju, sumirajući veliki potencijal ovih nalaza istraživanja.
U studiji, koju je vodio Odeljenje za radiologiju i nuklearnu medicinu, učestvovali su i naučnici sa Kliničkog instituta za patologiju i Odeljenja za gastroenterologiju i hepatologiju Klinike za internu medicinu III. Sada su planirane naknadne studije u kojima će nova metoda biti primenjena u većem obimu. „U ovom kontekstu, ispitaćemo tok pacijenata sa fibroidnom stenozom i moguću reverzibilnost pod novim terapijama lekovima“, kaže prva autorka Martina Šaricer (Odeljenje za radiologiju i nuklearnu medicinu).