U potrazi za životom izvan našeg solarnog sistema, nova studija se bavi atmosferskom dinamikom planete Proksima Centauri b, osvetljavajući ključnu ulogu ozona u oblikovanju planetarne klime. Ovo istraživanje označava značajan korak napred u našem razumevanju egzoplaneta pogodnih za život.
Studija koju su vodili dr Asaf Hohman sa Instituta za nauke o Zemlji Fredi i Nadin Herman na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu i tim otkrili su nove uvide u atmosferu egzoplaneta sličnih Zemlji. Njihovo istraživanje označava značajan korak napred u razumevanju naseljivih svetova izvan našeg Sunčevog sistema.
Pojava opservatorija sledeće generacije, uključujući svemirski teleskop Džejms Veb i napredne zemaljske teleskope kao što su ELTs, LIFE i HVO, uvela je novu eru istraživanja egzoplaneta. Studija koju je vodio dr Hohman u saradnji sa dr Paolom De Lukom iz Barseloninog centra za superračunanje u Španiji, dr Tadeusom Komačekom sa Univerziteta Merilend u Sjedinjenim Državama i gospodinom Marrick Braamom sa Univerziteta u Edinburgu u Engleskoj, fokusira se na zagonetnu Proksimu Centauri b, egzoplanetu koja je primamljivo blizu Zemljinog Sunčevog sistema.
Rad je objavljen u časopisu Mesečna obaveštenja Kraljevskog astronomskog društva.
Tim je otkrio ulogu ozona u oblikovanju klimatske dinamike Prokima Centauri b. Njihovi nalazi, izvedeni iz sofisticiranih simulacija kombinovanog klimatskohemijskog modela i nedavnih napretka u teoriji dinamičkih sistema, otkrivaju vezu između nivoa ozona i stabilnosti atmosfere.
„Zamislite svet u kome ozon utiče na temperaturu i brzinu vetra i drži ključ za samu nastanjivost planete“, kaže dr Hohman. „Naša studija otkriva ovu zamršenu vezu i naglašava važnost razmatranja interaktivnog ozona i drugih fotohemijskih vrsta u našoj potrazi za razumevanjem egzoplaneta sličnih Zemlji.“
Ključni nalazi iz studije otkrivaju uticaj interaktivnog ozona na atmosferska svojstva planete. Posebno, istraživanje naglašava značajan uticaj ozona na distribuciju atmosferske temperature i obrasce vetra.
Uključujući uticaj ozona, tim je primetio smanjene temperaturne razlike u hemisferi i povećanu temperaturu atmosfere na određenim visinama, nagoveštavajući delikatnu ravnotežu između hemijskog sastava atmosfere i dinamike klime.
Štaviše, studija otkriva okvir za razumevanje uticaja fotohemijskih vrsta na klimatsku dinamiku egzoplaneta, otvarajući vrata dubljem razumevanju životnih sredina izvan našeg Sunčevog sistema.
„Stojimo na ivici nove ere u istraživanju egzoplaneta“, kaže dr Hohman. „Sa svakim otkrićem, sve se više približavamo otkrivanju misterija dalekih svetova i možda čak pronalaženju znakova života izvan Zemlje.
Studija unapređuje naše znanje o Proksimi Centauri b i postavlja osnovu za buduća istraživanja egzoplanetarnih atmosfera. Proširujući ovaj okvir na druge potencijalno nastanjive egzoplanete, naučnici imaju za cilj da otkriju raznolik spektar atmosferskih kompozicija i klimatskih režima širom kosmosa, omogućavajući bolje razumevanje Zemljine klimatske dinamike.