Svakodnevno, dosledno roditeljsko čitanje u prvoj godini života poboljšava jezičke rezultate beba

Svakodnevno, dosledno roditeljsko čitanje u prvoj godini života poboljšava jezičke rezultate beba

Svakodnevno čitanje poboljšalo je razvoj jezika kod beba od 12 meseci i mlađih, prema nedavnoj studiji istraživača sa Medicinskog fakulteta Joan C. Edvards Univerziteta Maršal.

Studija, koja se zasniva na dobro utvrđenom istraživanju ranog jezičkog razvoja kod mališana od 12 meseci i starijih, otkrila je da su bebe koje su redovno čitale najmanje jednu knjigu dnevno, počevši od dve nedelje starosti, pokazale poboljšane jezičke rezultate. već sa devet meseci života. Nalazi su objavljeni u decembru u časopisu Američkog odbora za porodičnu medicinu.

Tokom randomizovane studije, roditeljima/starateljima je dat set od 20 dečijih knjiga posebno odabranih da podrže rani razvoj jezika i interakciju sa štampanim medijima. Upisane porodice pristale su da čitaju najmanje jednu knjigu dnevno i da svoju bebu testiraju izražajnim i prijemčivim jezičkim testom u posetama dobrog deteta.

„Jedna knjiga svakog dana je lak cilj za nove porodice da pokušaju. Videti da postoji merljivo poboljšanje u govoru i razumevanju pre jedne godine je veoma uzbudljivo“, rekao je dr Adam M. Franks, profesor zdravlja porodice i zajednice na Medicinskom fakultetu Joan C. Edvards i odgovarajući autor studije.

Pored Frenksa, lekari Keli Simen, MD, i Vilijam Rolison, MD, i istraživač Tod Dejvis, dr., udružili su se sa Emili K. Franks, patologom govornog jezika, kako bi koautor članka.

„Dok je naš tim uzbuđen zbog naših otkrića, pravi pobednici su deca i porodice koje učestvuju u ovoj oblasti i koje su imale koristi od iskustva povezivanja kroz zajedničko čitanje kroz njihovo učešće u projektu“, rekao je Franks.

Autori se nadaju da će proširiti ovo istraživanje kako bi procenili prednosti kod beba majki sa poremećajem upotrebe opioida koje pate od povlačenja.