Nova studija pokazuje da je Evropa delom bila prekrivena travnjacima

Nova studija pokazuje da je Evropa delom bila prekrivena travnjacima

Tim ekologa, biologa, geografa, geologa i naučnika Zemlje iz cele Evrope, radeći sa kolegom iz Ujedinjenog Kraljevstva i još jednim iz Kanade, pronašao je dokaze koji sugerišu da Evropa nije bila prekrivena šumom tokom poslednjeg međuglacijalnog perioda, kao što su mnogi predloženo, ali je umesto toga bila pola travnjaka. U svom projektu, objavljenom u časopisu Napredak nauke, grupa je proučavala uzorke polena prikupljene tokom mnogo godina na lokacijama iskopavanja širom Evrope.

Kao što istraživači primećuju, postoji mnogo mišljenja o evropskom pejzažu tokom poslednjeg međuglacijalnog perioda pre 116.000 do 129.000 godina – perioda neposredno pre nego što su moderni ljudi stigli na scenu. Mnogi sugerišu da je skoro ceo kontinent bio prekriven gustim šumama.

Takvi argumenti su potkrepljeni uzorcima polena drveća pronađenim na više lokacija širom Evrope iz vremena koje je proučavano. Ali takve studije, tvrde istraživači, iskrivljene su činjenicom da drveće proizvodi mnogo više polena od drugih vrsta vegetacije, kao što je trava.

Za ovu novu studiju, istraživački tim je proučavao uzorke polena koje su tokom mnogo godina sakupljali istraživački timovi širom Evrope na lokacijama iskopavanja. Kao deo te analize, koristili su metod rekonstrukcije REVEAL, kompjuterski model koji je razvijen dugi niz godina da bi se uzeli u obzir faktori životne sredine, kao što su količine polena različitih vrsta biljaka, da bi napravili procenu broja biljaka u datoj oblasti u datom trenutku.

Podaci su pokazali da su različite vrste vegetacije varirale u gustini na različitim lokacijama tokom vremena. Takođe je pokazao velike površine travnjaka ili savane. Kada je tim uporedio razlike u vegetaciji sa klimatskim zapisima, nisu našli ništa što bi objasnilo zašto ceo kontinent nije prekriven drvećem. Oni sumnjaju da je razlog za postojanje travnjaka aktivnost megafaune poput nosoroga i slonova s pravim kljovama, koji bi gazili zemlju, sprečavajući drveće da raste.