Nova studija otkriva ograničenu korelaciju između psećeg limfoma i blizine toksina iz životne sredine

Nova studija otkriva ograničenu korelaciju između psećeg limfoma i blizine toksina iz životne sredine

Kako svest o zdravstvenim rizicima povezanim sa radonom i izloženošću frakingu u vezi sa rakom i dalje raste u humanoj medicini, nedavna studija je istraživala ove veze sa multicentričnim limfomom, preovlađujućim rakom kod pasa. Iznenađujuće, studija nije identifikovala značajne korelacije između života u blizini izvora toksina iz životne sredine, kao što su nusproizvodi frakinga i radon, i pasa kojima je dijagnostikovan limfom.

Rezultati ove studije objavljeni su u Journal of Veterinary Internal Medicine koristeći podatke iz studije o doživotnom zlatnom retriveru Morris Animal Foundation, koja je uključila pse sa multicentričnim limfomom i podudarala pse koji nisu pogođeni. Koristeći poseban geoprostorni softver, istraživači su mapirali kućne adrese pasa u radonske zone i bunare za aktivno frakiranje američke Agencije za zaštitu životne sredine.

Ashleigh Tindle, istraživač uključen u projekat i dr. student na Univerzitetu Viskonsin-Medison, izrazio je iznenađenje nedostatkom korelacije, s obzirom na slične veze pronađene kod dece sa leukemijom koja žive u blizini mesta za fraking. Priznajući ograničenja studije zbog male veličine uzorka i nedostatka podataka o otpadnim vodama frackinga za neke države, Tindle je naglasio ulogu studije kao početnog koraka u istraživanju dostupnih informacija.

Studija se fokusirala na informacije na nivou okruga tokom jedne decenije, ali nije imala podatke o pojedinačnim nivoima radona u kući, što je značajno ograničenje. Pored toga, upisana populacija pasa bila je pristrasna prema onima koji mogu da priušte veterinarsku negu i traže konačnu dijagnozu, dok su bušotine za fraking obično blizu područja sa nižim prihodima.

Istraživački tim preporučuje naknadne studije, uključujući direktna merenja emisija radona i isparljivih organskih jedinjenja, koji su zagađivači proizvedeni izduvnim gasovima vozila i industrijskim aktivnostima, i fracking u domovima pasa sa limfomom. Sledeći projekat tima uključuje analizu uzoraka urina i krvi iz Studije kako bi se razumelo kako VOC i izlaganje herbicidima mogu da promene DNK psa, potencijalno stvarajući biomarker kasnijeg razvoja limfoma.

„Sledeći koraci su povezivanje tačaka između pasa koji su izloženi hemikalijama iz životne sredine i da li postoje dokazi o oštećenju DNK ili drugim ranim obeležjima rizika od raka koji bi mogli da dovedu do limfoma“, rekao je Tindl.