Istraživači iz Bolnice za bolesnu decu (SickKids) nedavno su dekodirali kako nas ljudska antitela štite od parazita malarije, koji ubija više od 600.000 ljudi širom sveta godišnje. CMCF objekat u kanadskom izvoru svetlosti na Univerzitetu u Saskačevanu pomogao im je da identifikuju precizne strukture uključene u identifikaciju i borbu protiv bolesti.
„Ključno pitanje na koje smo se nadali da ćemo se pozabaviti bilo je šta je nateralo zaštitno antitelo da zaštiti? Šta ga čini boljim od nekih koji možda nisu toliko zaštitni i možda nisu toliko moćni?“ kaže istraživačica SickKidsa Elaine Thai.
Uspeli su da vide da se zaštitna antitela zakače za ranjivu tačku na parazitu malarije u specifičnom obliku, što olakšava neutralizaciju infekcije.
Rezultati, objavljeni u Cell Reports, ukazuju na put napred ka boljim tretmanima i vakcinama.
Iako postoje dve vakcine koje su danas odobrene, one se mogu koristiti samo kod veoma mladih, imaju ograničenu zaštitnu moć, a efekti blede tokom vremena. Istraživači mogu uzeti mape koje su kreirali projekti poput ovog da bi napravili bolje alate za zdravstvenu zaštitu.
Tajlanđanin uživa u uzbuđenju otkrivanja sićušnih molekula uključenih u ljudsko zdravlje, ali je veća svrha koja je pokreće.
„Kada razmišljam o implikacijama ovog istraživanja, osećam se kao da imam potencijal da izgradim nešto što je veće od mene. Taj potencijal da doprinesem dao mi je cilj koji vodi“, objašnjava ona.