Nova metoda procenjuje transport slatke vode u Atlantiku

Nova metoda procenjuje transport slatke vode u Atlantiku

Istraživači sa Instituta za atmosfersku fiziku Kineske akademije nauka i Univerziteta Sjamen razvili su indirektnu metodu za procenu atlantskog meridionalnog slatkovodnog transporta (AMFT) na različitim geografskim širinama. Studija je objavljena u Geophisical Research Letters.

Okean, koji sadrži 97% vode na Zemlji, igra ključnu ulogu u globalnom ciklusu vode. Razmenjuje slatku vodu sa atmosferom, kopnom i kriosferom, a ove razmene se direktno odražavaju na promene u salinitetu okeana.

Kao rezultat toga, varijacije u slanosti okeana se često predstavljaju kao promene u slatkoj vodi okeana u teorijskim studijama. Ovaj pristup pruža jedinstven okvir za procenu Zemljinog ciklusa vode i razumevanje dinamike globalnog vodnog sistema.

Preraspodela slatke vode u okeanima, uglavnom izazvana transportom slatke vode, ključni je deo Zemljinog ciklusa vode. Atlantski okean, posebno, igra značajnu ulogu jer promene nivoa slatke vode u subpolarnom severnom Atlantiku ne mogu samo da odražavaju regionalnu razmenu slatke vode, već i da utiču na globalnu cirkulaciju okeana.

Međutim, trenutna posmatranja AMFT-a su ograničena na nekoliko specifičnih geografskih širina (između 26°N i približno 55°N) zbog visokih troškova povezanih sa uspostavljanjem posmatračkih nizova. Ova ograničena pokrivenost značajno otežava razumevanje promena u AMFT-u i mehanizama koji stoje iza njih.

Istraživači su se pozabavili budžetom slatkovodne vode okeana analizirajući sadržaj slatke vode u okeanu, koji je izveden iz saliniteta okeana, zajedno sa površinskim tokom slatke vode (padavine i isparavanje) i AMFT na 26,5°N (RAPID niz).

Promene u sadržaju slatke vode u okeanu su pod uticajem površinskog toka slatke vode i AMFT konvergencije. Stoga se AMFT može izračunati oduzimanjem površinskog toka slatke vode od promena u sadržaju slatke vode u okeanu. Koristeći ovu metodu, mesečni AMFT u rasponu od 34°S do 66°N izveden je za godine od 2004. do 2020. godine.

Klimatologija, međugodišnja varijabilnost i trendovi AMFT analizirani su na osnovu novih procena. Klimatološki, AMFT se prostire ka jugu između 18°J i 34°J, dok se proteže na sever od 18°J do 66°N.

Na međugodišnjoj skali, AMFT pokazuje jasne varijacije u regionima između 34°S do 40°N i od 40°N do 66°N. Ove varijacije se mogu pripisati promenama pokretača AMFT-a u ovim oblastima.

Štaviše, primetan nalaz iz nove procene je da je AMFT pokazao trend povećanja intenziteta kako se krećemo ka severu preko različitih geografskih širina od 2004. do 2020. godine, iako je vremenska serija relativno kratka.

Međutim, snaga ovog trenda varira u zavisnosti od geografske širine, što dovodi do područja i konvergencije i divergencije u AMFT. Ovi obrasci konvergencije i divergencije utiču na ubrzanje promena sadržaja slatke vode u Atlantiku.

Ovaj metod efikasno rešava ograničenu pokrivenost posmatračkog niza i pruža vredne podatke za dublje razumevanje AMFT promena usled globalnog zagrevanja.