„Slomi nogu!“ je dobrodošao blagoslov sreće koji se govori glumcima pred izlazak na pozornicu, ali ko želi da čuje da su zapravo slomili kost? Što je još gore, prelomi koji su pomereni ili složeni zahtevaju operaciju i moguće dugo vreme oporavka dok pacijent ostaje delimično ili potpuno imobilisan.
U cilju skraćivanja vremena oporavka, istraživačka grupa predvođena Univerzitetom Osaka Metropolitan fokusira se na zračenje plazmom kao metodu lečenja za ubrzavanje zarastanja kostiju.
Kosuke Saito sa Odeljenja za ortopedsku hirurgiju, postdiplomski student na Medicinskom fakultetu, vanredni profesor Hiromitsu Toioda i profesor Hiroaki Nakamura, i profesor Fakulteta inženjerskih nauka Jun-Seok Oh bili su među istraživačima koji su koristili laboratorijske pacove za svoj eksperiment.
Istraživači su pacovima polomili noge na dva načina. Jedna grupa od 24 pacova imala je normalne prelome koji se generalno lako zaceljuju. Druga grupa od 20 pacova imala je prelome poznate kao one koje nisu spojene, gde je zarastanje obično produženo ili se ne dešava.
Neki su zatim ozračeni netermalnom plazmom pod atmosferskim pritiskom, koja normalnoj grupi preloma nije pružila nikakve značajne prednosti, ali je povećala vreme zarastanja i oporavka pacova sa prelomima koji nisu spojeni. Snaga zalečenih područja ozračenih pacova koji nisu sjedinjeni takođe je bila oko 3,5 puta jača od one kod neozračenih.
Nadalje, in vitro studija preosteoblastičnih ćelija ozračenih plazmom u trajanju od 5 do 15 sekundi pokazala je da se povećava aktivnost proteina koji je indikator diferencijacije osteoblasta, što ukazuje da napreduje sazrevanje ovih ćelija koje formiraju kosti.
„Saradnja između oblasti medicine i inženjeringa stvara nove medicinske tehnologije koje nikada ranije nisu postojale“, izjavio je profesor Tojoda. „Očekuje se da će u budućnosti kombinovanje ove metode lečenja sa trenutnim tretmanima preloma doprineti pouzdanijoj fuziji kostiju i kraćem vremenu oporavka.“
Njihovi nalazi su objavljeni u PLOS ONE.