Gradovi širom sveta doživljavaju povećane poplave zbog složenih efekata jačih oluja u klimi koja se zagreva i urbanom rastu. Novo istraživanje sa Univerziteta Kalifornije u Irvajnu sugeriše da urbani oblik, posebno gustina zgrada i ulična mreža u komšiluku, takođe utiču na intenzitet poplava.
Za rad objavljen danas u časopisu Komunikacije u prirodi, istraživači u Odeljenju za građevinarstvo i inženjerstvo zaštite životne sredine UC Irvine okrenuli su se statističkoj mehanici kako bi generisali novu formulu koja omogućava urbanistima da lakše procene rizike od poplava koje predstavljaju promene u razvoju zemljišta.
Koautor Mohammad Javad Abdolhosseini Komi, vanredni profesor građevinarstva i inženjerstva životne sredine UC Irvine koji ima zajednički sastanak na Odseku za nauku o materijalima i inženjering UC Irvine, rekao je da su on i njegove kolege inspirisani načinom na koji fizičari proučavaju zamršene sisteme kao što su neuređene porozne čvrste materije, čaše i složene tečnosti za razvoj univerzalnih teorija koje mogu da objasne varijacije od grada do grada u opasnostima od poplava.
„Primena statističke mehanike dala je analitički model koji može da projektuje opasnosti od poplava u susedstvu bilo gde u svetu“, rekao je Komi. „Možemo da ispitamo razlike između gradova koji se suočavaju sa opasnostima od poplava. Pokazalo se da platforma pokazuje veze između gubitaka od poplava, urbanog oblika i uočenih ekstremnih padavina.“
Glavni autor Sarah Balaian, UC Irvine Ph.D. Kandidat za građevinarstvo i inženjerstvo zaštite životne sredine, rekao je da možemo očekivati da budućnost bude obeležena ozbiljnijim vremenskim prilikama i da će koncentrisane mase ljudi, od kojih mnogi nemaju sredstva za zaštitu ili bekstvo, biti teško pogođeni urbanim poplavama.
Štaviše, detaljno modeliranje širom sveta je trenutno nemoguće za mnoge gradove zbog neadekvatnih podataka, pa je naš tim bio motivisan da razvije novi način sagledavanja rizika od poplava na osnovu oblika izgrađenog urbanog okruženja“, rekla je ona.
Koautor Brett Sanders, profesor građevinskog i ekološkog inženjerstva na UC Irvine Chancellor i profesor urbanog planiranja i javne politike, rekao je da je nova formula omogućena hiljadama simulacija poplava u mnogim različitim urbanim oblicima – simulacijama zasnovanim na fizičkim zakonima kretanja.
„Napravili smo skup podataka o dubini i brzini poplava zasnovan na fizici za tipove gradskih rasporeda koji se vide širom sveta, a zatim smo koristili tehnike analize podataka da bismo izveli relativno jednostavnu formulu koja se može koristiti za planiranje i procenu ranjivosti na globalnom nivou“, rekao je Sanders. „Jednačina se takođe može predavati u našim časovima kako bi sledeća generacija građevinskih inženjera bila u stanju da predvidi potencijalne uticaje razvoja zemljišta na opasnosti od poplava.“