Nova drevna vrsta bubašvaba otkrivena u Velikoj Britaniji

Nova drevna vrsta bubašvaba otkrivena u Velikoj Britaniji

Par paleontologa sa Otvorenog univerziteta, koji rade sa kolegom iz Nacionalnog muzeja Škotske, identifikovali su novu vrstu drevnih bubašvaba iskopanih na lokalitetu u Glosterširu, UK. U svom radu objavljenom u časopisu Radovi iz paleontologije, Emili Svabi, Angela Coe i Andrev Ross opisuju gdje je fosil pronađen, njegovo stanje i gdje se uklapa u porodično stablo bubašvaba.

Prethodna istraživanja su pokazala da bubašvabe igraju važnu ulogu u vraćanju hranljivih materija u životnu sredinu u mnogim vrstama ekosistema. Oni su takođe glavni izvor hrane za mnoge vrste, uključujući sisare, vrste ptica i gmizavce.

Prethodna istraživanja su takođe pokazala da su se bubašvabe prvi put pojavile još u Baškirsko doba (pre otprilike 323 do 315 miliona godina), a od tog vremena pa nadalje su se stalno razvijale i diverzifikovali.

U ovom novom naporu, istraživači su preduzeli studiju primerka bubašvaba koje je 1984. pronašao paleontolog Majk Sims. Od tada se nalazi u Bristolskom muzeju i umetničkoj galeriji.

Nakon otkrića fosila bubašvaba, istraživači su napravili stereoskopske slike koristeći različite tehnike osvetljenja. Takođe su napravili i mokre i suve slike koristeći etanol. Ostale slike su snimljene korišćenjem UV svetla.

Slike su korišćene u svrhe direktnog proučavanja i za obavljanje virtuelnih operacija slaganja pomoću specijalizovanog softvera. Istraživački tim je takođe napravio linijske crteže krila kako bi istakao protok vazduha duž krila i bolje razumeo kako je drevni insekt mogao leteti.

Istraživači su identifikovali novu vrstu bubašvaba iz toarskog doba, tokom ranog dela jure, pre otprilike 180 miliona godina. Nazvali su ga Alderblattina simmsi.

Njegove najvažnije karakteristike su mala veličina i jedinstvena boja krila. Oni primećuju da je A. simmsi tek druga vrsta bubašvaba iz Toarciana koja ima šare boje krila. Novopronađenu vrstu su pripisali porodici Rhipidoblattinidae. Oni sugerišu da nalaz nudi uvid u ključnu tačku u vremenu za obojenje krila kod mezozojskih bubašvaba.