Istraživači sa Univerziteta u Osaki u Japanu postigli su značajan napredak u borbi protiv raka pankreasa, otkrivajući novo humanizovano antitelo koje pokazuje obećanje u borbi protiv ove teške bolesti. U studiji objavljenoj u časopisu Cancer Science, tim je razvio antitelo poznato kao Hv1Lt1 koje cilja specifičan put u ćelijama raka pankreasa.
Rak pankreasa je poznat po svojoj agresivnosti i ograničenim opcijama lečenja, ali novo istraživanje nudi nadu za poboljšanje tretmana. Istraživači su identifikovali put DKK1-CKAP4 kao ključnu tačku za razvoj terapija, s obzirom na to da su povišeni nivoi ovih proteina povezani sa lošim ishodom bolesti.
Početni rad je uključivao rekombinantno antitelo na miševima, koje je pokazalo sposobnost da blokira DKK1-CKAP4 signalizaciju i inhibira rast tumora. Nakon uspešnih testiranja, istraživači su razvili humanizovani oblik antitela, Hv1Lt1, koji je pokazao još bolju efikasnost u laboratorijskim modelima miševa.
Hv1Lt1 je uspešno inhibirao formiranje tumora i poboljšao antitumorske imunološke reakcije u modelima miševa sa transplantiranim tumorima pankreasa. Kada je korišćen u kombinaciji sa hemoterapijom, Hv1Lt1 je poboljšao efikasnost tretmana i smanjio potrebu za visokim dozama hemoterapije, čime se smanjila i toksičnost.
Ovi nalazi otvaraju mogućnosti za dalja istraživanja i potencijalno unapređenje prognoze za pacijente sa rakom pankreasa, pružajući novu nadu u borbi protiv jednog od najsmrtonosnijih oblika raka.