Nosorozi su vraćeni na visoravan u centralnoj Keniji, decenijama nakon što su ih lovokradice zbrisale

Nosorozi su vraćeni na visoravan u centralnoj Keniji, decenijama nakon što su ih lovokradice zbrisale

Zaštitnici prirode u Keniji slave kako su nosorozi vraćeni na travnati plato koji ih nije video decenijama.

Uspešno preseljenje 21 istočnog crnog nosoroga u novi dom daće im prostor za razmnožavanje i moglo bi da pomogne u povećanju populacije kritično ugroženih životinja. To je bilo najveće preseljenje nosoroga u Keniji ikada.

Nosorozi su odvedeni iz tri parka koji postaju prenaseljeni u privatni Loisaba Conservanci, gde su krda zbrisana zbog krivolova pre nekoliko decenija.

„Prošle su decenije otkako su nosorozi lutali ovde, pre skoro 50 godina“, rekao je menadžer obezbeđenja Loisabe Danijel Ole Jankere. „Na njihov broj je ozbiljno uticao krivolov. Sada, naš fokus je na podmlađivanju ovog pejzaža i omogućavanju nosoroga da se razmnožavaju, sa ciljem da vrate njihovu populaciju u nekadašnji sjaj.“

Bezbedno pomeranje nosoroga je ozbiljan izazov. 18-dnevna vežba uključivala je praćenje nosoroga pomoću helikoptera, a zatim gađanje strelicama za smirenje. Zatim životinje — koje teže oko tone svaka — moraju da se utovare u zadnji deo kamiona za pokret.

Katastrofa je zamalo zadesila rano u pokušaju preseljenja, kada je umireni nosorog naleteo na potok. Veterinari i rendžeri su držali glavu nosoroga iznad vode pomoću konopca kako bi sprečili da se udavi dok je lek za smirenje stupio na snagu i nosorog je pušten.

Neki od nosoroga su prebačeni iz Nacionalnog parka Najrobija i prešli su put od 300 kilometara (186 milja). Drugi su došli iz dva parka bliže Loisabi.

Nosorozi su uglavnom usamljene životinje i najsrećniji su na velikim teritorijama. Kako se povećao broj u tri parka iz kojih su nosorozi premešteni, zvaničnici za divlje životinje odlučili su da neke presele u nadi da će biti srećniji i da će veća verovatnoća da će se razmnožavati.

Dejvid Ndere, stručnjak za nosoroge u Službi za divlje životinje Kenije, rekao je da se njihova stopa reprodukcije smanjuje kada ih ima previše na teritoriji.

„Uklanjanjem nekih životinja očekujemo da će populacija nosoroga u tim oblastima porasti“, rekao je Ndere. „A onda ponovo uvodimo tu osnivačku populaciju od najmanje 20 životinja u nova područja.“

Loisaba Conservanci je saopštila da je posvetila oko 25.000 hektara (oko 96 kvadratnih milja) novopridošlicama, koji su mešavina muškaraca i žena.

Kenija je imala relativan uspeh u oživljavanju svoje populacije crnih nosoroga, koja je pala sa oko 20.000 u 1970-im na ispod 300 sredinom 1980-ih zbog krivolova, prema stručnjacima za zaštitu prirode, što je izazvalo bojazan da bi životinje mogle biti potpuno uništene u zemlji. Kenija sada ima oko 1.000 crnih nosoroga, treću najveću populaciju iza Južne Afrike i Namibije.

U svetu je ostalo nešto više od 6.400 divljih crnih nosoroga, svi u Africi, prema organizaciji Save the Rhino.

Tom Silvester, izvršni direktor Loisaba Conservanci, rekao je da je plan Kenije da broj crnih nosoroga poveća na 2.000 u narednoj deceniji.

„Kada budemo imali 2.000 jedinki, uspostavićemo populaciju koja će nam dati nadu da smo ih vratili iz izumiranja“, rekao je on.

Kenijske vlasti kažu da su preselile više od 150 nosoroga u poslednjoj deceniji.

Pokušaj premještanja 11 nosoroga 2018. završio se katastrofom kada su sve životinje umrle ubrzo nakon preseljenja.

Deset nosoroga umrlo je od stresa, dehidracije i gladovanja pojačanih trovanjem solju dok su se borili da se prilagode slanijoj vodi u svom novom domu, pokazalo je istraživanje. Drugog je napao lav.

Od tada su stvorene nove smernice za hvatanje i premeštanje nosoroga u Keniji. Silvester je rekao da su sprovedena ispitivanja kvaliteta vode u Loisabi.

Kenija je takođe dom za poslednja dva preostala severna bela nosoroga na planeti. Istraživači su prošlog meseca rekli da se nadaju da bi mogli da spasu tu podvrstu nakon što u laboratoriji naprave embrion od jajeta i sperme koji su prethodno prikupljeni od belih nosoroga i prebace ih u surogat ženku crnog nosoroga. Trudnoća je otkrivena obdukcijom nakon što je surogat umrla od infekcije nakon poplave.