Nosivi senzori za naprednu fenotipizaciju biljaka

Nosivi senzori za naprednu fenotipizaciju biljaka

Kao odgovor na sve veću globalnu potražnju za hranom, poboljšanje prinosa kroz efikasnu fenotipizaciju je imperativ. Fenotipizacija zasnovana na optičkim slikama značajno je napredovala u oplemenjivanju biljaka i upravljanju usevima, ali ipak nailazi na ograničenja u prostornoj rezoluciji i tačnosti zbog svog beskontaktnog pristupa.

Nosivi senzori, koji koriste merenje kontakta, predstavljaju obećavajuću alternativu za in-situ praćenje fenotipova biljaka i njihove okoline. Uprkos ranim dostignućima u praćenju rasta biljaka i mikroklime, kompletan potencijal nosivih senzora u fenotipizaciji biljaka ostaje uglavnom neistražen.

U julu 2023, Plant Phenomics je objavio pregledni članak pod naslovom „Nosivi senzor: Alat za prikupljanje podataka u razvoju za fenotipizaciju biljaka“. Ovaj rad ima za cilj da istraži mogućnosti nosivih senzora u praćenju različitih faktora postrojenja i životne sredine, naglašavajući njihovu visoku rezoluciju, multifunkcionalnost i minimalnu invazivnost, dok se bave postojećim izazovima i predlažu rešenja.

Nosivi senzori nude transformativni pristup u fenotipizaciji biljaka, prevazilazeći ograničenja tradicionalnih beskontaktnih metoda poput optičkog snimanja. Oni pružaju visoku prostornu rezoluciju, multifunkcionalnost i minimalnu invazivnost, omogućavajući merenje različitih biljnih fenotipova kao što su elongacija, temperatura lista, hidratacija, bioelektrični potencijal i odgovor na stres.

Inovacije kao što su rastezljivi senzori naprezanja i senzori fleksibilnih elektroda prilagođavaju se rastu i morfologiji biljaka, olakšavajući praćenje na licu mesta u realnom vremenu.

Za razliku od optičkog snimanja, nosivi senzori su manje podložni faktorima okoline, dajući preciznije podatke. U praćenju temperature i hidratacije listova, nosivi senzori koriste bežičnu komunikaciju i napredne materijale za robusna i precizna merenja.

Merenje bioelektričnog potencijala je napredovalo sa senzorima fleksibilnih elektroda koji minimiziraju oštećenja biljaka i omogućavaju kontinuirano praćenje. Detekcija odgovora na stres je poboljšana pomoću senzora koji prate rane znake bolesti ili stresa okoline kao što su UV zračenje i izlaganje ozonu.

Nosivi senzori su takođe odlični u nadgledanju životne sredine, procenjujući faktore kao što su temperatura vazduha, vlaga, svetlost i prisustvo pesticida. Multimodalni senzori na laganim, rastezljivim platformama prikupljaju podatke u realnom vremenu, što je ključno za razumevanje mikrookruženja koje utiče na rast biljaka.

Iako nosivi senzori obećavaju mnogo u fenotipizaciji biljaka, oni se susreću sa izazovima kao što su smetnje u rastu biljaka, slabi interfejsi vezivanja, ograničeni tipovi signala i mala pokrivenost praćenja. Predložena su rešenja kao što su lagani, mekani, rastezljivi i providni materijali, zajedno sa naprednim tehnologijama vezivanja i integracijom različitih modaliteta senzora.

Kako tehnologija nosivih senzora nastavlja da se razvija, očekuje se da će igrati ključnu ulogu u ubrzavanju fenotipizacije biljaka, pružajući dublji uvid u interakcije biljke i životne sredine.