Normalizacija krvnih sudova tumora može poboljšati imunoterapiju protiv raka mozga

Normalizacija krvnih sudova tumora može poboljšati imunoterapiju protiv raka mozga

Vrsta imunološke terapije koja se zove himerična antigen receptorska (CAR)-T ćelijska terapija je revolucionirala lečenje više vrsta karcinoma krvi, ali je pokazala ograničenu efikasnost protiv glioblastoma – najsmrtonosnijeg tipa primarnog raka mozga – i drugih solidnih tumora.

Novo istraživanje koje su vodili istraživači iz Opšte bolnice u Masačusetsu (MGH) i objavljeno u Journal for ImmunoTherapi of Cancer 10. marta 2023. sugeriše da lekovi koji ispravljaju abnormalnosti u krvnim sudovima solidnog tumora mogu poboljšati isporuku i funkciju CAR-T ćelijska terapija.

Sa CAR-T ćelijskom terapijom, imune ćelije se uzimaju iz krvi pacijenta i modifikuju se u laboratoriji dodavanjem gena za receptor koji daje uputstva ćelijama da se vežu za određeni protein na membrani ćelija raka.

„Jedan od glavnih razloga što CAR-T terapija nije dobro funkcionisala protiv čvrstih tumora je taj što intravenozno primenjene ćelije mogu da migriraju samo na invazivne ivice tumora ili samo na ograničene oblasti tumora“, kaže stariji autor Rakesh K. Jain, Ph.D., direktor E.L. Steele laboratorije za biologiju tumora u MGH i profesor radijacione onkologije Andrev Verk Cook na medicinskoj školi Harvard.

„Takođe, tumori stvaraju okruženje oko sebe koje je imunosupresivno, koje ih štiti od terapije CAR-T i drugih tretmana protiv raka koji se primenjuju intravenozno kroz dovod krvi.“ Zasluge: Journal for ImmunoTherapi of Cancer (2023). DOI: 10.1136/jitc-2022-005583

Jain i njegove kolege su ranije pokazali da „normalizacija“ krvnih sudova tumora agensima koji se nazivaju lekovi protiv angiogeneze, prvobitno razvijeni da inhibiraju rast novih krvnih sudova, može poboljšati isporuku i funkciju protiv raka imunih ćelija koje prirodno proizvodi telo.

„Stoga smo pokušali da istražimo da li možemo da poboljšamo infiltraciju CAR-T ćelija i prevaziđemo mehanizme otpornosti koje predstavlja abnormalno mikrookruženje tumora normalizacijom krvnih sudova glioblastoma koristeći antitelo koje blokira važan angiogeni molekul koji se zove faktor rasta vaskularnog endotela, ili VEGF“, Jain objašnjava.

Koristeći najsavremenije slike uživo za praćenje kretanja CAR-T ćelija u tumore u realnom vremenu, tim je otkrio da tretman antitelom protiv VEGF poboljšava infiltraciju CAR-T ćelija u tumore glioblastoma kod miševa. Tretman je takođe inhibirao rast tumora i produženo preživljavanje kod miševa sa glioblastomom.

„S obzirom na to da je anti-VEGF antitelo — bevacizumab — odobreno za pacijente sa glioblastomom i da postoji nekoliko CAR-T terapija koje se testiraju na pacijentima, naši rezultati pružaju ubedljivo obrazloženje za testiranje kombinacije agenasa za normalizaciju krvnih sudova, kao što su anti- VEGF antitelo, sa trenutnim CAR-T terapijama“, kaže Jain. „Pored toga, naš pristup takođe može poboljšati terapiju CAR-T protiv drugih solidnih tumora. Stoga planiramo da proširimo naše istraživanje na druge tumore.“