Niže emisije iz transporta mogu dovesti do viših globalnih temperatura

Niže emisije iz transporta mogu dovesti do viših globalnih temperatura

Proizvodi od kojih zavisimo i koje svakodnevno koristimo stižu masivnim kontejnerskim brodovima u luke širom sveta. Ali, pomorska pomorska industrija je takođe odgovorna za zagađivanje vazduha i okeana sumpor-dioksidom, koji može negativno uticati na zdravlje ljudi, izazvati zakiseljavanje okeana i oksidirati i formirati sulfatne aerosole.

Međunarodni brodski putevi su istorijski činili 13% globalnih antropogenih emisija sumpor dioksida. U 2020. godini, Međunarodna pomorska organizacija (IMO) objavila je strože propise za velike brodove koji su doveli do smanjenja godišnje emisije sumpor-dioksida za 8,5 metričkih megatona.

Ali takvo smanjenje može zapravo da zagreje planetu – za koliko se naučnici ne slažu. Sulfatni aerosoli deluju kao jezgra kondenzacije oblaka. Obilje ovih čestica dovodi do stvaranja svetlijih oblaka, koji reflektuju više sunčeve svetlosti nazad u svemir i mogu pomoći u hlađenju planete. Niže antropogene emisije aerosola mogu umanjiti ovaj efekat hlađenja.

Od kada su propisi IMO 2020 primenjeni, planeta je doživela ubrzanu stopu zagrevanja. U svom članku objavljenom u časopisu Budućnost Zemlje, G. Jordan i M. Henri su koristili model zemaljskog sistema Ujedinjenog Kraljevstva pod nazivom UKESM1 da ispitaju moguće veze između klime koja se zagrijava i propisa IMO 2020. Njihovi nalazi su pokazali da su ograničenja imala mali, ali primetan klimatski efekat.

Istraživači su koristili dva seta simulacija klimatskog modela – jedan sa fiksnim temperaturama površine mora i drugi koji simulira vezu atmosfera-okean.

Simulacije fiksne temperature površine mora pokazale su mali porast Zemljine radijacijske neravnoteže uzrokovane uglavnom smanjenjem efekta osvetljavanja oblaka aerosola. Kombinovane simulacije atmosfera-okean pokazale su značajnije promene u svojstvima kapljica oblaka, posebno iznad severnog Atlantika i severnog Pacifika, gde je saobraćaj visok.

Simulacije sugerišu da će propisi IMO 2020 dovesti do porasta globalne godišnje površinske temperature za nešto ispod 0,05°C – ili ekvivalent 2-3 godine globalnog zagrevanja – između 2020. i 2029. godine.

Propisi IMO 2020 su možda bili jedan od pokretača ekstremnih temperatura širom planete 2023. godine, ali daleko od toga da su jedini uzrok, pišu autori. Bez obzira na to, oni dodaju da potencijalne efekte takvih propisa treba razmotriti u naporima za ublažavanje klimatskih promena.