Neviđena svojstva spina otkrivena u novim veštačkim materijalima

Neviđena svojstva spina otkrivena u novim veštačkim materijalima

U saradnji sa istraživačkim osobljem sa Karlovog univerziteta u Pragu i CFM (CSIC-UPV/EHU) centra u San Sebastijanu, CIC nanoGUNE-ova Nanodevices grupa je dizajnirala novi kompleksni materijal sa novim svojstvima u oblasti spintronike. Ovo otkriće, objavljeno u časopisu Prirodni materijali, otvara niz novih mogućnosti za razvoj novih, efikasnijih i naprednijih elektronskih uređaja, poput onih koji integrišu magnetnu memoriju u procesore.

Otkriće dvodimenzionalnih materijala sa jedinstvenim karakteristikama dovelo je do procvata istraživanja ovih materijala jer se proizvode novi efekti kada se dva sloja ovih materijala slože u jednu heterostrukturu. Nedavno je primećeno da male rotacije ovih slojeva mogu značajno promeniti svojstva ove heterostrukture.

„U ovom radu proučavali smo slaganje dva sloja grafena i volfram selenida (VSe 2)“, objasnio je profesor istraživanja Ikerbaske Feliks Kazanova, ko-vođa grupe Nanodevices u nanoGUNE-u i koji je vodio ovaj rad. „Ako se dva sloja postave jedan na drugi i rotiraju pod preciznim uglom, struja okretanja se generiše u željenom specifičnom pravcu“, dodao je Kazanova.

Spin (jedno od svojstava elektrona i drugih čestica) se normalno prenosi u pravcu koji je okomit na električnu struju. Rukovanje ovim obrtnim strujama jedno je od glavnih ograničenja spintronike — elektronike koja koristi spin za skladištenje, rukovanje i prenos informacija. Međutim, „ovaj rad pokazuje da ovo ograničenje u stvari nestaje kada se koriste odgovarajući materijali“, rekao je Kazanova.

„Jednostavnim slaganjem dva sloja i primenom ‘magičnog’ obrta, mogu se dobiti nova svojstva vezana za okretanje koja ne postoje u početnim materijalima. Što više fleksibilnosti imamo u izboru materijala, veće su mogućnosti dizajna za sledeće -generacijski uređaji.“