Otkriće koje može transformisati oporavak retkozemnih elemenata: Ljuske jajeta kao ekološki prihvatljiva rešenja

Otkriće koje može transformisati oporavak retkozemnih elemenata: Ljuske jajeta kao ekološki prihvatljiva rešenja

Zajednički tim istraživača sa Škole prirodnih nauka Triniti koledža u Dablinu i iCRAG-a, Irskog istraživačkog centra za primenjene geonauke, napravio je revolucionarno otkriće koje ima potencijal da značajno utiče na održivi oporavak retkozemnih elemenata (REE). Ova otkrića su objavljena u časopisu ACS Omega.

REE su ključni za mnoge zelene tehnologije, uključujući električne automobile i vetroturbine. Međutim, njihova potražnja brzo raste dok su globalne zalihe relativno ograničene. Tradicionalne metode ekstrakcije često su štetne po okolinu, zbog čega je pronalazak održivih rešenja od suštinske važnosti.

Istraživači su otkrili da kalcijum karbonat (kalcit) u ljusci jajeta može efikasno apsorbovati i odvojiti REE iz vode. Eksperimenti su pokazali da ljuske jajeta mogu zadržati REE u različitim uslovima temperature i vremena. Konkretno, na višim temperaturama, REE formiraju nove minerale na površini ljuske jajeta.

  • Na 90°C, površina ljuske jajeta pomogla je u formiranju kozoita, jedinjenja retkih zemalja.
  • Na 205°C, ljuske jajeta su pretrpele potpunu transformaciju, pri čemu je kalcit zamenjen polikristalnim kozoitom, a kasnije bastnazitom, stabilnim mineralom karbonata retkih zemalja.

Ova metoda koristi otpadne ljuske jaja kao jeftin, ekološki prihvatljiv materijal za oporavak REE. Time se ne samo da zadovoljava rastuća potražnja za REE, već se i smanjuju ekološki problemi povezani sa tradicionalnim metodama ekstrakcije.

Dr Remi Rateau istakao je inovativnu upotrebu otpadnog materijala: „Ova studija predstavlja potencijalnu inovativnu upotrebu otpadnog materijala koja ne samo da nudi održivo rešenje za problem oporavka retkozemnih elemenata, već je i usklađena sa principima cirkularne ekonomije i valorizacije otpada.“

Prof. Huan Diego Rodriguez-Blanco naglasio je šire implikacije: „Transformisanjem otpada od ljuske jajeta u vredan resurs za rekuperaciju retkih zemalja, rešavamo kritične ekološke probleme povezane sa tradicionalnim metodama ekstrakcije i doprinosimo razvoju zelenih tehnologija.“

Ovo otkriće otvara nove puteve za ekološki održiv i ekonomičan oporavak retkozemnih elemenata, doprinosi smanjenju otpada i podržava razvoj cirkularne ekonomije.