Nova nanotehnologija može revolucionisati transfuziju krvi: Silikonski omotač za crvena krvna zrnca

Nova nanotehnologija može revolucionisati transfuziju krvi: Silikonski omotač za crvena krvna zrnca

U svetlu hronične nestašice krvi, istraživači su možda pronašli rešenje koje bi moglo dramatično promeniti način na koji upravljamo donacijama krvi. Tim predvođen biomedicinskim inženjerom Chuanii Leijem sa Tehnološkog univerziteta Južne Kine uspešno je razvio novu nanotehnologiju koja omogućava transfuziju krvi između različitih vrsta, zahvaljujući minijaturnom silikonskom omotaču za crvena krvna zrnca.

„Silicifikovana crvena krvna zrnca ne samo da izbegavaju imunološku aktivaciju kod različitih vrsta, već i savršeno funkcionišu za transport kiseonika“, izjavljuje tim u svom radu objavljenom u Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Nestanak krvi u SAD je sveprisutna kriza, koja je dodatno pogoršana promenama u politici donacija i pandemijom COVID-19. Donacija krvi je na najnižem nivou u poslednjih 20 godina, dok je potreba za njom stalna, sa svakim pacijentom koji treba krv svake dve sekunde.

„Jedna od najtežih situacija za doktora je imati bolnicu punu pacijenata i prazan frižider bez ikakvih krvnih produkata“, rekla je Pampee Ioung, glavni medicinski službenik američkog Crvenog krsta, tokom hitne nestašice u januaru ove godine.

Korišćenjem silikonskog premaza, Lei i njegov tim su uspeli da sakriju površinske proteine na crvenim krvnim zrncima koji obično omogućavaju telu da prepozna krvne grupe. Ovo omogućava korišćenje krvi različitih grupa bez rizika od imunološke reakcije.

Eksperimenti su pokazali da silicifikovana crvena krvna zrnca mogu uspešno obavljati svoje uobičajene funkcije – prevoziti kiseonik kroz krvnu plazmu – dok istovremeno izbegavaju imunološku aktivaciju. Tim je uspešno transfuzovao ovu obloženu krv miševima, a rezultati su pokazali da ove ćelije zadržavaju svoje funkcionalne karakteristike.

„Krv silicifikovana zadržava sve bitne funkcije crvenih krvnih zrnaca, ima superiorna mehanička svojstva, otporna je na nepovoljne uslove okoline, može se skladištiti na duži period i veoma je efikasna u sprečavanju aktivacije imunog sistema“, objašnjavaju istraživači.

Pored potencijala u transfuziji, ova tehnologija može značajno unaprediti skladištenje organa za transplantaciju. Upotreba silikonskog omotača može omogućiti korišćenje alternativnih izvora krvi za očuvanje organa, što bi moglo značajno smanjiti potrebu za ljudskom krvlju.

Tim je uspešno izveo transplantaciju jetre pacovima koristeći ovaj napredni krvni sistem, što ukazuje na ogroman potencijal silicifikovanih eritrocita kao bezbedne i efikasne alternative tradicionalnoj transfuziji krvi.

Iako je tehnologija još uvek u fazi istraživanja, njen napredak predstavlja značajan korak ka rešenju trenutne nestašice krvi i može doneti velike promene u oblasti medicine. U međuvremenu, davanje krvi ostaje ključno za rešavanje problema nestašice i spašavanje života.

Ovo istraživanje je objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).