Solarna aktivnost uništila tri australijska satelita Binar programa u rekordnom roku

Solarna aktivnost uništila tri australijska satelita Binar programa u rekordnom roku

Tri australijska satelita iz Binarnog svemirskog programa Univerziteta Curtin, nazvana Binar-2, Binar-3 i Binar-4, izgorela su prošle nedelje u Zemljinoj atmosferi, završivši svoju misiju znatno pre očekivanog. Ova serija CubeSat satelita, čije ime na jeziku Noongar naroda znači „vatrena lopta“, ušla je u atmosferu nakon samo dva meseca, trećine planiranog trajanja.

Razlog za ovaj prerani kraj nije tehnička greška, već snažna solarna aktivnost. Ovo nepredvidivo ponašanje Sunca postaje sve veći problem za satelite u niskoj Zemljinoj orbiti (do 2.000 km), naglašavajući potrebu za naprednijim predviđanjem svemirskog vremena.

Solarna aktivnost, koja uključuje sunčeve pege, baklje i solarni vetar, direktno utiče na životnu sredinu izvan Zemljine atmosfere. Kada Sunce emituje naelektrisane čestice kroz ove procese, one povećavaju energiju u spoljašnjem sloju atmosfere, uzrokujući njeno širenje. Ovo širenje povećava otpor za satelite u niskoj orbiti, što ih usporava i povlači prema površini planete, gde na kraju izgore.

U tekućem solarnom ciklusu 25, koji je počeo 2020. godine, Sunce pokazuje aktivnost daleko iznad predviđanja. Indikatori pokazuju da je trenutna aktivnost čak 1,5 puta veća nego što je očekivano za ovu fazu ciklusa. Posledice su brojne, uključujući intezivnije aurore, poremećaje u radio komunikacijama i veći atmosferski otpor za satelite.

Prvi satelit iz Binar programa, Binar-1, lansiran 2021. godine, trajao je 364 dana u orbiti na visini od 420 km, kada je solarna aktivnost bila relativno niska. Nasuprot tome, tri naredna CubeSat-a (Binar-2, 3 i 4) lansirana su u vreme intenzivne solarne aktivnosti, što je značajno skratilo njihov životni vek. Planirano je da traju šest meseci, ali su izdržali samo dva.

Njihova misija obuhvatala je naučne eksperimente i testiranje novih sistema, što je sada prekinuto, čime je propušteno dragoceno vreme za prikupljanje podataka i unapređenje tehnologije.

Osim univerzitetskih satelita poput Binar serije, solarna aktivnost utiče i na ključne infrastrukture kao što su Međunarodna svemirska stanica i Starlink sazvežđe satelita. Dok veliki operateri imaju potisnike za podešavanje orbite i protivljenje atmosferkom otporu, ove korekcije su skupe i resursno zahtevne. Za manje satelite poput CubeSat-ova, koji nemaju mogućnost prilagođavanja orbite, efekti solarne aktivnosti mogu biti pogubni.

Binarnom svemirskom programu ovaj neplanirani kraj pružio je važnu lekciju o uticaju solarnih promena na svemirske operacije. Dok naučnici unapređuju metode za predviđanje solarnog ponašanja, buduće misije Binar satelita planiraju se u povoljnijim uslovima, nakon što se Sunce smiri posle 2026. godine.

Univerzitet Curtin nastavlja da radi na unapređenju tehnologije i pripremi za sledeću generaciju CubeSat-ova, koristeći iskustvo stečeno iz ove misije.

Neočekivano visoka solarna aktivnost uzima danak u svemirskim operacijama, a gubitak Binar-2, 3 i 4 naglašava važnost predviđanja svemirskog vremena. Iako je njihov prerani kraj bio nesrećan, lekcije iz ove misije pomoći će u razvoju otpornijih sistema i pripremi za sve izazovniji svemirski ambijent.