Neonatalne matične ćelije iz srca mogle bi da leče Crohnovu bolest

Neonatalne matične ćelije iz srca mogle bi da leče Crohnovu bolest

Istraživanje Dečje bolnice Ann & Robert H. Lurie u Čikagu otkrilo je da direktno ubrizgavanje neonatalnih mezenhimalnih matičnih ćelija, dobijenih iz srčanog tkiva odbačenog tokom operacije, smanjuje upalu creva i podstiče zarastanje rana na mišjem modelu ileitisa nalik Kronovoj bolesti, bolesti obeležen hroničnim zapaljenjem creva i progresivnim oštećenjem tkiva.

Studija, objavljena u časopisu Advanced Therapeutics, nudi obećavajući novi i alternativni pristup lečenju koji izbegava zamke trenutnih lekova za Kronovu bolest, uključujući smanjenje efikasnosti, ozbiljne neželjene efekte i povećan rizik od gastrointestinalne disfunkcije.

„Neonatalne srčane mezenhimalne matične ćelije korišćene su u kliničkom ispitivanju za popravku povređenog srca, ali ovo je prvi put da su ove moćne ćelije proučavane u modelu inflamatorne crevne bolesti“, rekao je stariji autor Arun Šarma, dr. ., sa Dečjeg istraživačkog instituta Stanlei Manne u Lurie Children’s, koji je direktor pedijatrijske urološke regenerativne medicine i hirurških istraživanja, i istraživač vanredni profesor urologije i biomedicinskog inženjerstva na Medicinskom fakultetu Univerziteta Northvestern i Fakultetu inženjeringa McCormick na Univerzitetu Northvestern.

„Naši rezultati su ohrabrujući i definitivno pružaju novu platformu za potencijalno lečenje aspekata hroničnih inflamatornih bolesti creva.“

Dr Šarma objašnjava da pre nego što bi bilo izvodljivo da se ove matične ćelije klinički koriste za lečenje Kronove bolesti, njegov tim treba da prevaziđe prepreku načina na koji se primenjuju. U trenutnoj studiji životinjskog modela, matične ćelije su ubrizgane direktno u inflamatorne lezije u tankom crevu, što zahteva hirurške procedure.

Sledeći korak je da se razvije bezbedan način da se ubrizgaju u telo kroz venu, slično vađenju krvi u ruci pacijenta. Biće potrebno više studija na životinjama pre nego što ovaj novi pristup lečenju može da napreduje do kliničkih ispitivanja.

„Na kraju, naš cilj je da koristimo ovaj tip ćelija kao tretman, ali i kao preventivnu meru, pre nego što se razviju znaci i simptomi Kronove bolesti“, rekao je dr Šarma. „Takođe bismo mogli da primenimo ovaj pristup na druge inflamatorne bolesti. Potencijal je ogroman i mi smo uzbuđeni da idemo napred.“