Jedan dodatak — kitnjasta ogrlica iz dečjeg groba u drevnom Jordanu — pruža novi uvid u društvenu složenost neolitske kulture, prema studiji objavljenoj 2. avgusta 2023. u časopisu otvorenog pristupa PLOS ONE od Hale Alarashi iz Consejo Superior de Investigaciones Cientificas, Španija, i Universite Cote d’Azur, Francuska i kolege.
Telesni ukrasi su moćni simboli koji komuniciraju kulturne vrednosti i lične identitete, i stoga su veoma vredni u proučavanju drevnih kultura. U ovoj studiji, Alaraši i njegove kolege analiziraju materijale koji su krasili telo osmogodišnjeg deteta sahranjenog u grobu u neolitskom selu Ba’ja u Jordanu, koji datira između 7400. i 6800. godine pre nove ere.
Materijali o kojima je reč čine preko 2.500 šarenih kamena i školjki, dve izuzetne perle od ćilibara — najstarije do sada poznate na Levantu — zajedno sa velikim kamenim priveskom i delikatno ugraviranim sedefnim prstenom.
Analizom kompozicije, izrade i prostornog rasporeda ovih predmeta, autori zaključuju da su pripadali jednoj kompozitnoj višerednoj ogrlici koja se od tada raspala. Kao deo ove studije, istraživači su napravili fizičku rekonstrukciju originalne ogrlice, koja je sada izložena u muzeju Petra u južnom Jordanu.
Višeredna ogrlica je jedan od najstarijih i najupečatljivijih neolitskih ornamenata, pružajući nove uvide u pogrebne običaje tog vremena za pojedince naizgled visokog društvenog statusa. Čini se da je izrada ogrlice zahtevala pedantan rad, kao i uvoz određenih egzotičnih materijala iz drugih krajeva.
Proučavanje ove ogrlice otkriva složenu društvenu dinamiku između članova zajednice u Ba’ji – uključujući zanatlije, trgovce i visokostatusne autoritete koji bi naručili takve komade – što svakako zaslužuje dalje istraživanje ove neolitske kulture.
Autori dodaju: „Ukrašavanje preminulog deteta, premošćivanje svetova života i smrti. Otkriće i rekonstrukcija izuzetne ogrlice iz 9.000 godina starog sela Ba’ja (Jordan)“.