Nekoliko bizarnih vizuelnih simptoma pokazalo se kao snažan prediktor za Alchajmerovu bolest

Nekoliko bizarnih vizuelnih simptoma pokazalo se kao snažan prediktor za Alchajmerovu bolest

Retko stanje posteriorne kortikalne atrofije (PCA) uključuje čudne, zabrinjavajuće probleme sa vidom i prostornom svešću – uključujući poteškoće u proceni udaljenosti, gledanju kretanja i prepoznavanju objekata – a nova studija naglašava njenu blisku vezu sa Alchajmerovom bolešću detaljnije nego ikada ranije.

PCA i Alchajmerova bolest su dugo bile povezane jedna sa drugom, jer dele mnogo istih patoloških promena u mozgu. Međutim, retkost PCA otežava istraživačima da ga u potpunosti procene u odnosu na Alchajmerovu bolest.

Da bi se to pozabavilo, međunarodni tim istraživača analizirao je podatke o 1.092 osobe sa PCA, otkrivši da je to veoma snažan prediktor za Alchajmerovu bolest: u 94 procenta slučajeva primećene su signalne promene u mozgu kod Alchajmerove bolesti i najverovatnije su doprinele PCA.

„Potrebno nam je više svesti o PCA kako bi ga kliničari mogli označiti“, kaže neuropsiholog Marianne Chapleau sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku (UCSF).

„Većina pacijenata vidi svog optometrista kada počnu da doživljavaju vizuelne simptome i mogu biti upućeni oftalmologu koji takođe možda neće prepoznati PCA. Potrebni su nam bolji alati u kliničkim okruženjima da bismo rano identifikovali ove pacijente i dobili ih na lečenju.“

Jedan pozitivan efekat koji bi ova studija mogla imati je da se ljudi sa simptomima PCA provjere što je ranije moguće. Prosečna starost za pojavu ovog poremećaja je 59 godina – nekoliko godina mlađa nego za Alchajmerovu bolest – a prosečno vreme između pojave simptoma i prve dijagnostičke posete je 3,8 godina.

Studija je primetila dosta sličnosti između PCA i Alchajmerove bolesti u pogledu nivoa amiloida i tau u mozgu, sa nagomilavanjem ovih proteina koji su dugo bili povezani sa pojavom demencije.

Međutim, postojale su i neke razlike, koje bi istraživačima mogle dati naznake o najboljim kursevima lečenja.

„Pacijenti sa PCA imaju više tau patologije u zadnjim delovima mozga, uključenih u obradu vizuelnoprostornih informacija, u poređenju sa onima sa drugim prikazima Alchajmerove bolesti“, kaže neuropsiholog Renaud La Joie iz UCSF. „Ovo bi ih moglo učiniti pogodnijim za anti-tau terapije.“

Istraživači koji stoje iza nove studije nadaju se da njihov rad može dovesti do boljeg razumevanja kako se Alchajmerova bolest može manifestovati i kako i Alchajmerova bolest i PCA počinju da preuzimaju kontrolu nad mozgom.

Sa ovim istraživanjem koje pokriva ljude u 16 ​​različitih zemalja, to je najsveobuhvatniji pregled PCA do sada – i zbog njegovih bliskih veza sa Alchajmerovom bolešću, ono nam daje drugačiji pogled na demenciju nego što inače imamo.

„Sa naučne tačke gledišta, zaista moramo da razumemo zašto Alchajmerova bolest posebno cilja na vizuelne, a ne memorijske oblasti mozga“, kaže neurolog Gil Rabinovici iz UCSF.

„Naša studija je otkrila da su 60 procenata pacijenata sa PCA bile žene – bolje razumevanje zašto se čini da su podložniji je jedno važno područje budućih istraživanja.“