Nedostatak registracije ograničava pristup osnovnim lekovima u Keniji, Tanzaniji i Ugandi

Nedostatak registracije ograničava pristup osnovnim lekovima u Keniji, Tanzaniji i Ugandi

Nedostatak registracije lekova u Keniji, Tanzaniji i Ugandi ograničava pristup bezbednim, efikasnim i pristupačnim esencijalnim lekovima, prema novoj analizi Univerziteta Njukasl u Velikoj Britaniji i Univerziteta Makerere u Ugandi, koju je objavio Journal of the Royal Societi medicine.

Pre nego što lek može da bude dostupan u zemlji, proizvođači moraju da podnesu zahtev regulatornoj agenciji za lekove u zemlji za licencu za njegovu prodaju i pokažu da je lek bezbedan i efikasan. Ovo je poznato kao registracija tržišta.

Istraživači su uporedili liste osnovnih lekova u svakoj zemlji sa lekovima u nacionalnim registrima lekova svake zemlje. Njihova analiza pokazuje da veliki procenat esencijalnih lekova nije registrovan (28% u Keniji, 50% u Tanzaniji i 40% u Ugandi). Nedostatak registracije esencijalnih lekova prepreka je dostupnosti, kažu istraživači.

U sve tri zemlje, 80–100% lekova protiv parkinsonizma, 71–90% antidota i lekova protiv trovanja, 0–43% diuretika, 28–41% antiepileptika, 21–44% hormonalnih i endokrinih lekova , a 21–30% antiinfektivnih sredstava nije registrovano i stoga nije moglo biti dostupno.

Značajan deo esencijalnih lekova koji su registrovani ima manje od tri registrovana proizvoda (38%, 45% i 36% za Keniju, Tanzaniju i Ugandu respektivno).

„S obzirom na to da Svetska zdravstvena organizacija preporučuje najmanje tri različita proizvođača po leku kako bi se obezbedilo stabilno snabdevanje, registracija manje od tri proizvoda je nedovoljna“, rekao je dr Moses Okan, viši predavač na odseku za farmakologiju i terapiju na Univerzitetu Makerere. Visoka škola zdravstvenih nauka i koautor istraživanja.

Podanaliza antimikrobnih sredstava u okviru istraživanja pokazala je da će visoka registracija neesencijalnih antibiotika u tri zemlje verovatno dovesti do neodgovarajuće upotrebe i dovesti do otpornosti na antimikrobne lekove. Dr Ocan je dodao: „Na tržištu postoje hiljade proizvoda antibiotika. To je zato što proizvođači mogu da podnesu zahtev za licence za isti lek u različitim dozama i formulacijama. Pronašli smo 2.310 proizvoda za 21 najregistrovaniji antibiotik, od kojih samo 46% su bili esencijalni lekovi“.

Još jedan od istraživača, profesor Alison Polok, klinički profesor javnog zdravlja na Univerzitetu Njukasl, rekao je: „Prekomerna registracija lekova, posebno neesencijalnih lekova, preusmerava regulatorne resurse ka registraciji neprioritetnih, a ponekad i klinički suboptimalnih lekova Projekat harmonizacije registracije lekova u zajednici Istočne Afrike ima potencijal da poboljša pristup ključnim lekovima ako se prioritet daje registraciji esencijalnih lekova i ograniči registracija neesencijalnih lekova.“