Od morskih dubina do snega na planinama, pa čak i vazduha iznad gradova, mikroplastika se sve češće pojavljuje. Sada, u časopisu Životna sredina, nauka i tehnološka pisma, istraživači su analizirali mikroplastiku u oblacima iznad planina. Oni sugerišu da bi ove sitne čestice mogle igrati ulogu u formiranju oblaka i, zauzvrat, uticati na vremenske prilike.
Mikroplastika — plastični fragmenti manji od pet milimetara — potiču od bezbroj predmeta koji se svakodnevno koriste, kao što su odeća, ambalaža i automobilske gume.
Kako se istraživanja na terenu razvijaju, naučnici ne samo da otkrivaju mikroplastiku u atmosferi, već i istražuju kako ona može igrati ulogu u formiranju oblaka. Na primer, grupa istraživača je nedavno otkrila plastične granule, koje su imale površine koje privlače vodu, u japanskim oblacima na vrhu planine.
Dakle, da bi saznali više, Jan Vang i kolege su krenuli u potragu za mikroplastikom u planinskim oblacima, koristili kompjuterske modele da shvate kako su mogli da dođu tamo i testirali su kako su čestice mogle da utiču – i na njih utiču – oblaci.
Vang i tim su prvo sakupili 28 uzoraka tečnosti iz oblaka na vrhu planine Tai u istočnoj Kini. Zatim su analizirali uzorke i otkrili:
Da bi istražili odakle su nastale plastične čestice u oblacima, Vang i tim su razvili kompjuterske modele koji su približno prikazali kako su čestice putovale do planine Tai. Ovi modeli sugerišu da je protok vazduha iz veoma naseljenih unutrašnjih oblasti, a ne iz okeana ili drugih obližnjih planina, služio kao glavni izvor fragmenata.
U laboratorijskim eksperimentima, istraživači su pokazali da mikroplastika izložena uslovima sličnim oblaku – ultraljubičastom svetlu i filtriranoj vodi iz oblaka – ima manje veličine i grublje površine od onih izloženih čistoj vodi ili vazduhu. Pored toga, čestice pod uticajem uslova sličnih oblaku imale su više grupa koje sadrže olovo, živu i kiseonik.
Ovi rezultati sugerišu da oblaci modifikuju mikroplastiku na način koji bi mogao omogućiti česticama da utiču na formiranje oblaka i sudbinu metala u vazduhu. Istraživači zaključuju da je potrebno više rada da bi se u potpunosti razumelo kako mikroplastika utiče na oblake i vreme.