U razvoju globalnih navigacionih satelitskih sistema (GNSS), kineski međunarodni sistem za praćenje i ocenu GNSS (iGMAS) ističe se po svom globalnom praćenju i proceni GNSS sazvežđa.
Ključno za poboljšanje tačnosti i pouzdanosti GNSS podataka je rešavanje celobrojnih nejasnoća u faznim posmatranjima. Tradicionalno upravljana na nivou dvostruke razlike (DD) kako bi se uklonila hardverska kašnjenja, nedavne inovacije sada dozvoljavaju Integer Ambiguiti Resolution (IAR) na nivou Un-Differenced (UD), eliminišući potrebu za osnovnim linijama i pojednostavljujući proces.
Istraživači sa iGMAS-a i njegovog Centra za inovacije (IAC) na Univerzitetu Vuhan razvili su i potvrdili UD IAR pristup za integraciju kvad-sistema, uključujući Global Positioning Sistem (GPS), BeiDou, Galileo i Global’naia Navigationnaia Sputnikovaia Sistema (GLONASS). Objavljeno u časopisu Satelitska navigacija 8. aprila 2024. godine, njihovo istraživanje pokazuje značajna poboljšanja u GNSS preciznoj obradi podataka.
UD IAR tehnika, direktnom kalibracijom nejasnoća iz neobrađenih podataka o fazi nosioca u podatke o „dometu nosioca“, zaobilazi složene proračune koje zahteva tradicionalna DD metoda. Ova inovacija ne samo da pojednostavljuje proces rešavanja dvosmislenosti već i povećava rešene celobrojne nejasnoće do 9%.
Sa 70% smanjenjem računarskog opterećenja, ovaj pristup pruža način za obradu podataka ekstenzivnih GNSS mreža, sa široko rasprostranjenim implikacijama od poboljšanja autonomnih sistema za navigaciju vozila i aviona do poboljšanja globalnog monitoringa životne sredine.
Profesor Ksingking Li, vodeći stručnjak za satelitsku navigaciju sa Univerziteta Vuhan, istakao je transformativni potencijal UD IAR metode, navodeći: „Ovaj rad ne samo da poboljšava preciznost GNSS preciznog određivanja orbite i procene sata, već i pojednostavljuje obradu podataka globalne satelitske navigacije. To predstavlja napredak u našoj sposobnosti da obezbedimo pouzdanije i preciznije GNSS proizvode na globalnom nivou.“
Ova studija predstavlja značajan korak ka postizanju pouzdanijih, preciznijih i efikasnijih mogućnosti satelitske navigacije, obećavajući da će promovisati primenu ove tehnologije u različitim oblastima.