Naučnica gradi tumorska mikrookruženja u laboratoriji kako bi razumela kako ćelije raka prelaze u druge delove tela

Naučnica gradi tumorska mikrookruženja u laboratoriji kako bi razumela kako ćelije raka prelaze u druge delove tela

Dr Čen Cao, pomoćnik profesora bioinženjeringa na Univerzitetu Teksas u Dalasu, koristi najnoviju tehnologiju 3D bioprintinga da bi stvorila tumorska mikrookruženja u laboratoriji. Njena istraživanja imaju za cilj da razjasne zašto neke ćelije raka metastaziraju, ili se šire u druge delove tela, dok druge ne pokazuju ovu sposobnost.

Cao koristi 3D bioprinter za štampanje masa od živih ćelija, koje zatim postavlja u okruženja koja repliciraju ekosisteme tumora u ljudskom telu. Ova metoda omogućava istraživačima da prate kako se ćelije raka ponašaju u različitim uslovima, čime se može otkriti zašto neke ćelije razvijaju sposobnost da napadnu druga tkiva i organe.

„Naša metoda omogućava nam da gradimo tumorska mikrookruženja odozdo prema gore i posmatramo kako se ćelije ponašaju“, objašnjava dr Cao. „Zanima me kako ćelije menjaju svoju sudbinu i zašto se neke ćelije raka šire, a druge ne.“

Dr Cao se pridružila UT Dallas-u u januaru kao deo programa CPRIT Scholars, koji privlači vrhunske istraživače u oblasti raka. Njen dolazak je obezbeđen uz podršku Teksaškog instituta za prevenciju i istraživanje raka (CPRIT). Pre nego što je došla na UT Dallas, Cao je bila postdoktorski istraživač na Univerzitetu Prinston u laboratoriji dr Majkla Livina, gde je radila na proučavanju morskih životinja kao modela za razvoj embriona.

U svojoj novoj laboratoriji, Cao koristi 3D bioprinter za štampanje različitih ćelija koje se zatim koriste za izgradnju tumorskih okruženja na mikrofluidnim čipovima. Ovi čipovi omogućavaju kontrolisanje uslova u kojima se ćelije nalaze, kao što su snabdevanje kiseonikom i hranljivim materijama. „Štampamo različite ćelije i posmatramo koje tumorsko okruženje pokazuje najveću agresivnost“, kaže Cao.

Njen rad ne samo da doprinosi razumevanju metastaza raka, već i pomaže u razvoju novih pristupa za personalizovanu medicinu. Dr Rolf Breken sa UT Southwestern, koji proučava mikrookruženje tumora, ističe značaj Caoovog rada: „Ako možemo da modeliramo tumorska mikrookruženja kao što dr Cao predlaže, mogli bismo otkriti nove ranjivosti koje bi mogle biti ciljane za lečenje.“

Dr Shalini Prasad, profesor i šef odeljenja za bioinženjering na UT Dallas, opisuje Caoovo istraživanje kao „novu i inovativnu“ metodu u istraživanju raka. „Caoov multidisciplinarni pristup koji kombinuje fundamentalne mehanizme sa preciznim alatima predstavlja uzbudljivo područje istraživanja“, dodaje Prasad.

Dr Čen Cao nastavlja sa radom na unapređenju svoje tehnologije i istraživanjima, nadajući se da će njeni rezultati doprineti razvoju efikasnijih terapija i strategija za borbu protiv raka.