Naučnici zarobljavaju svetlost unutar magneta

Naučnici zarobljavaju svetlost unutar magneta

Nova studija koju su vodili Vinod M. Menon i njegova grupa na Gradskom koledžu u Njujorku pokazuje da zadržavanje svetlosti unutar magnetnih materijala može dramatično poboljšati njihova suštinska svojstva. Snažni optički odgovori magneta su važni za razvoj magnetnih lasera ​​i magneto-optičkih memorijskih uređaja, kao i za nove aplikacije kvantne transdukcije.

U svom novom članku u Nature, Menon i njegov tim izveštavaju o svojstvima slojevitog magneta koji sadrži snažno vezane eksitone – kvazičestice sa posebno jakim optičkim interakcijama. Zbog toga je materijal sposoban da uhvati svetlost – sasvim sam.

Kao što pokazuju njihovi eksperimenti, optički odgovori ovog materijala na magnetne pojave su za redove veličine jači od onih u tipičnim magnetima. „Pošto se svetlost odbija napred-nazad unutar magneta, interakcije su zaista poboljšane“, rekao je dr Florijan Dirnberger, vodeći autor studije.

„Da damo primer, kada primenimo spoljašnje magnetno polje, skoro infracrvena refleksija svetlosti se toliko menja, materijal u suštini menja svoju boju. To je prilično jak magnetno-optički odgovor.“

„Obično, svetlost ne reaguje tako snažno na magnetizam“, rekao je Menon. „Zbog toga tehnološke aplikacije zasnovane na magneto-optičkim efektima često zahtevaju primenu osetljivih optičkih šema detekcije.“

O tome kako napredak može koristiti običnim ljudima, koautor studije Jiamin Kuan rekao je: „Tehnološke primene magnetnih materijala danas su uglavnom povezane sa magneto-električnim fenomenima. S obzirom na tako jaku interakciju između magnetizma i svetlosti, sada se možemo nadati da ćemo jednog dana stvoriti magnetni laseri i mogu da preispitaju stare koncepte optički kontrolisane magnetne memorije.“ Rezlind Bushati, diplomirani student u grupi Menon, takođe je doprineo eksperimentalnom radu.