Nadamo se da će novi „komplet alata“ pomoći ljudima da odvoje istinu od laži i neutemeljenih mišljenja i sprečiti širenje dezinformacija.
Kontrolnu listu, objavljenu u časopisu Eksperimentalna fiziologija, napisali su naučnici sa univerziteta u Portsmutu i Edinburgu.
Oni upozoravaju da je „istina na udaru“ i naglašavaju hitnu potrebu za kritičkim razmišljanjem i naučnom pismenošću u borbi protiv porasta neosnovanih, obmanjujućih i često štetnih tvrdnji za koje stručnjaci kažu da ih pojačavaju društveni mediji.
Od političkih debata do tvrdnji o novim proizvodima ili intervencijama koje poboljšavaju zdravlje, tvrdnje se često predstavljaju kao „naučna otkrića“ podržana „stručnim“ mišljenjima.
Znanje pokreće ponašanje i ljudima je lako dati „lažno znanje“. Pre nego što ljudi postupe na osnovu onoga što im se kaže, trebalo bi da pokušaju da se uvere da to ima neku osnovnu stvar. Pre nekoliko godina, okružni sud je odlučio da je određena vakcina odgovorna za neželjeni ishod (što nije naučno dokazano). Ovo je izazvalo katastrofalan pad vakcinacije dece za čitav niz bolesti. Prenos pogrešnog zaključka odnosio se na širokopojasni pristup internetu, veći pristup i veći pad vakcinacije.
Profesor Mike Tipton MBE, suosnivač Laboratorije za ekstremna okruženja (EEL) Univerziteta u Portsmutu, rekao je: „Biti u stanju da obradi velike količine informacija na kritičan način i proveri njihovu istinitost postala je važna životna veština za sve nas, ali nažalost ne znaju svi kako se to radi, koja pitanja da postavljaju.“
„Napravili smo kontrolnu listu da pokažemo ljudima procese koji se primenjuju u naučnoj evaluaciji, koji se mogu primeniti na svakodnevno donošenje odluka.“
Naučnici su objavili korake koje treba preduzeti i postavljati pitanja kada apsorbuju informacije na mreži i u medijima. To uključuje ispitivanje kvalifikacija onih koji daju izjave, uokvirivanje prvobitnog pitanja, dokaze koji podržavaju tvrdnje i potencijalni sukob interesa.
Oni takođe objašnjavaju kako su društveni mediji postali bojno polje za verovanja, često iznoseći tvrdnje koje su u suprotnosti sa utvrđenim saznanjima.
Dr Gordon Dramond sa Odeljenja za anesteziju, kritičnu negu i medicinu bola na Univerzitetu u Edinburgu je rekao: „Želimo da naglasimo važnost razumevanja osnovnih naučnih principa. Na primer, statistička upotreba reči ‘populacija’ i ‘uzorak ‘ razlikuje se od svakodnevne upotrebe, a ideje iza ‘značaja’ često izazivaju pogrešne zaključke čak i među profesionalcima.“
„Od ‘spin priče’ do laži, svakodnevno smo bombardovani dezinformacijama,” dodao je profesor Tipton.
„Naoružani gornjom kontrolnom listom, možete izazivati i ispitivati ono na šta naiđete na mreži, u medijima, pa čak i za stolom za večerom sa prijateljima i porodicom.“
„U najmanju ruku, sledeći put kada čujete fraze poput ‘kažu da je ovo sjajno’ ili ‘ovo je naučno dokazano’ počnite pitanjem ‘ko su oni?’ i ‘koji naučnici, koristeći koje metode?’ Budite oprezni i preispitujte zmijsko ulje i njegovi prodavci i dalje postoje, i dolaze u mnogim oblicima.“