Tempo otkrića u okeanima skočio je napred zahvaljujući timskom radu između dubokomorskog robota i podmornice okupirane ljudima, što je dovelo do nedavnog otkrića pet novih hidrotermalnih izvora u istočnom tropskom Tihom okeanu.
Tim naučnika o okeanu, predvođen glavnim naučnikom i članom fakulteta Lehigh-a, Jill McDermott, vratio se u luku u San Dijegu 26. marta sa istraživačke ekspedicije u istočnom Tihom okeanu gde su otkrili nove hidrotermalne izvore dubokog mora na morskom dnu na 2.550 metara dubine.
Sve tečnosti za ventilaciju su toplije od 300°C (570°F). Otkriće je podržano i na mnogo načina ubrzano korišćenjem jedinstvenih snaga koje nudi robotsko i ljudsko istraživanje dubokog morskog dna.
Novootkriveni otvori se nalaze na istočno-pacifičkom usponu (EPR) blizu 10°N geografske širine, delu vulkanskog planinskog lanca srednjeg okeanskog grebena koji se proteže, gde se dve tektonske ploče razdvajaju brzinom od oko 11 centimetara godišnje. Naučnici u ekspediciji su mapirali područje noću koristeći podmorski robot Sentri, autonomno podvodno vozilo (AUV) kojim upravlja Nacionalni centar za duboko potapanje (NDSF) Okeanografske institucije Voods Hole (VHOI).
Nakon što je Sentri oporavljen svakog jutra, mape visoke rezolucije sa senzora vozila korišćene su za planiranje dnevnog ronjenja u vozilu Alvin kojim je takođe upravljao VHOI-NDSF, što omogućava naučnicima da iz prve ruke vide složeno i stalno promenljivo okruženje mesto poput East Pacific Rise.
„Mape visoke rezolucije iz Sentrija nam omogućavaju da uočimo verovatno nova hidrotermalna polja ubrzo nakon što se Sentri vrati na palubu“, rekao je Mekdermot, vanredni profesor nauka o Zemlji i životnoj sredini i direktor istraživačkog centra Lehigh Oceans. McDermott je bio glavni naučnik ekspedicije i ko-vodeći naučnik specijalizovan za geohemiju hidrotermalnih izvora. „Ovo nam daje odlične mete za Alvina i priliku da napravimo više otkrića u jednom zaronu.“
Naučnici koji rone u Alvinu prvi put su otkrili hidrotermalne otvore 1977. dok su istraživali okeanski greben severno od Galapagoskih ostrva. Hidrotermalni otvori su bogati hemikalijama koje snabdevaju energiju životinjskom svetu, podstičući bogate i produktivne ekosisteme.
Ovo otkriće je promenilo razumevanje naučnika o uslovima koji su sposobni da podrže život na Zemlji i potencijalno drugde u Sunčevom sistemu. Program istraživanja na EPR-u je fokusiran na učenje više o vulkanskim i hidrotermalnim sistemima u dubokom moru gde se formira novo morsko dno i gde jedinstvene zajednice životinja napreduju u okruženjima visokog pritiska i visoke toplote.
„Srednjookeanski greben čini više od 75% svih vulkanskih aktivnosti na našoj planeti“, rekao je Thibaut Barreire, jedan od vodećih naučnika u ekspediciji iz CNRS, Univ Brest, Francuska i stručnjak za termalna merenja i modeliranje hidrotermalnih ventilacioni otvori. „Ona je prošarana hiljadama dubokomorskih toplih izvora poput ovih, koji svi zajedno izvlače 10% ukupne unutrašnje toplote Zemlje. Želimo da povećamo naše razumevanje o tome kako hidrotermalni otvori oslobađaju toplotu i hemikalije dok teče kroz morsko dno i utiču na globalni okean“.
„Nove Sentri mape nam omogućavaju da vidimo veoma važne detalje tokova lave koji su izbili u duboki okean i ciljamo ih za prikupljanje uzoraka stena, baš kao što to rade geolozi na kopnu“, rekao je Danijel Fornari, jedan od vodećih naučnika u ekspediciji. iz VHOI i morski geolog koji je više od 40 godina uključen u EPR istraživanje. „Ove nove perspektive i analize uzoraka stena će nam omogućiti da shvatimo koliko je brzo lava izbila, koliko je daleko putovala i uticaje dubokih morskih erupcija lave na hidrotermalno odzračivanje.
„Zajedničkim radom ove dve najsavremenije podmornice, u mogućnosti smo da napravimo izvanredna nova otkrića o tome kako je izgrađeno morsko dno u dubokim okeanima, u nekim od najnegostoljubivijih sredina na Zemlji“, rekao je Ros Parnel-Terner, ko-vodeći naučnik u ekspediciji sa Instituta za okeanografiju Scripps i pomorski geofizičar specijalizovan za mapiranje morskog dna visoke rezolucije vulkanskog i hidrotermalnog terena.
Naučnici planiraju da nastave proučavanje hidrotermalne aktivnosti i vulkanizma duž istočnopacifičkog uspona u narednoj ekspediciji koja će takođe koristiti Sentrija i Alvina da prošire svoje razumevanje geofizičkih, hemijskih i bioloških procesa koji oblikuju našu planetu i podržavaju život u dubinama, mračna udubljenja Zemljinog okeana.