Naučnici razvili brzi test za HIV i TB

Naučnici razvili brzi test za HIV i TB

Istraživači u Tulaneu razvili su novi i brzi test koji može otkriti i HIV i tuberkulozu istovremeno sa samo malom količinom krvi.

U članku objavljenom u časopisu Klinička hemija, istraživači predvođeni Tonijem Huom, predsedničkom predsednicom za inovacije u biotehnologiji Veatherheada i direktorom Centra za ćelijsku i molekularnu dijagnostiku na Medicinskom fakultetu Univerziteta Tulane, opisuju novi test na bazi krvi koji ne može samo otkriti dve bolesti, ali i meri njihovo virusno i bakterijsko opterećenje kod pacijenata.

HIV i tuberkuloza, takođe nazvana TB, su uobičajene koinfekcije, što znači da se često javljaju zajedno. Jedan od simptoma HIV-a je oslabljen imuni sistem, zbog čega je veća verovatnoća da će pacijenti dobiti infekcije poput tuberkuloze. U stvari, populacija zaražena HIV-om je u najvećem riziku od dobijanja tuberkuloze.

„Za pacijente sa HIV-om, njihov imuni sistem je veoma slab, a kada se zaraze, ne mogu se dobro suprotstaviti bakterijama, tako da postoji hitna potreba da im se donesu testovi na tuberkulozu zasnovani na krvi“, rekao je Hu . „Za pacijente zaražene TB, oni brinu: ‘Zašto sam dobio TB? Da li je to zato što imam HIV?’ Dakle, ovo je multipleksna detekcija koja pokriva oba patogena.“

Tipično, TB testovi se rade bakterijskom kulturom sputuma, što traje dugo i može biti nepraktično kada je pacijentima hitno potrebno lečenje. Sputum, mešavina pljuvačke i sluzi, takođe je proizvod imunološkog odgovora i stoga nije opcija za pacijente koji imaju HIV, zbog njihovog potisnutog imunološkog sistema. Ovaj test na bazi krvi izbegava potrebu za sputumom i omogućava pacijentima sa HIV-om da se testiraju na tuberkulozu. Takođe je potrebno samo 200 mikrolitara krvi, što je samo nekoliko kapi.

Kombinovanjem ovih testova „možete uštedeti troškove i vreme“, rekao je Hu.

Test cilja na HIV i TB antigene u krvi i koristi masenu spektrometriju za otkrivanje virusnog i bakterijskog opterećenja. Jedan od važnih aspekata ovog testa je to što omogućava lekarima da prate nivoe HIV-a i tuberkuloze kod pacijenata dok se podvrgavaju lečenju, što znači da mogu brzo intervenisati ako određeni tretman ne deluje.

„Ne možete da ih lečite istovremeno. Morate prvo da izaberete jedan za lečenje: HIV ili TB“, rekao je Hu. „Ako prvo lečite HIV, možete povećati opterećenje bakterijama tuberkuloze.“

Ovo stanje, gde lečenje jedne bolesti izaziva ponovnu pojavu druge bolesti, naziva se inflamatorni sindrom rekonstitucije imuniteta ili IRIS. Brzina ovog testa znači da lekari to mogu ranije da uhvate i promene plan lečenja pacijenta radi boljih ishoda pacijenata.

Iako u Sjedinjenim Državama ne postoji velika populacija pacijenata sa tuberkulozom, ovakvi testovi su hitno potrebni u zemljama u razvoju gde tuberkuloza pogađa više ljudi i gde može biti teško dobiti testove ljudima kojima su potrebni. Hu se nada da će ova pilot studija uskoro moći da pređe na klinička ispitivanja kako bi testove odobrila FDA.