Naučnici razvijaju skrobni film ananasa za pakovanje voća i povrća

Naučnici razvijaju skrobni film ananasa za pakovanje voća i povrća

Tim naučnika sa Tajlanda i Malezije, predvođen glavnim istraživačem, vanrednim profesorom Taveechaiom Amornsakchaiem sa Univerziteta Mahidol, uspešno je razvio jeftin i ekološki metod za pravljenje filmova pripremljenih od skroba stabljike ananasa (PSS) za pakovanje hrane, kao što je voće. i povrće.

U nastojanju da smanjimo naše oslanjanje na plastiku koja šteti životnoj sredini i da se pozabavimo gorućim problemom nerazgradivog plastičnog otpada, naučnici i istraživači usmeravaju svoj fokus na stvaranje biorazgradive plastike iz prirodnih izvora. Poseban akcenat je stavljen na korišćenje materijala na bazi skroba za ovu svrhu, pri čemu su kukuruz i tapioka primarni kandidati za komercijalnu proizvodnju. Međutim, ovaj pristup izaziva zabrinutost zbog potencijalnih poremećaja u našem lancu snabdevanja hranom zbog velike upotrebe ovih skrobova.

Kao rešenje, raste interesovanje za istraživanje alternativnih izvora skroba, posebno onih dobijenih iz poljoprivrednog otpada. Ova avenija nudi obećavajući put za rešavanje krize plastičnog otpada bez ugrožavanja bezbednosti hrane.

U studiji Amornsakchaijevog tima, istraživači su započeli sveobuhvatno istraživanje svojstava filmova proizvedenih od skroba stabljike ananasa, poznatog po povišenom sadržaju amiloze. Kroz niz pažljivo sprovedenih eksperimenata, tim je razvio filmove napravljene od PSS-a, kako u čistom obliku, tako iu kombinaciji sa glicerolom kako bi se poboljšala njegova fleksibilnost i savitljivost. Rad je objavljen u časopisu Polimeri.

Tim je koristio napredne tehnike kao što su difrakcija rendgenskih zraka i merenje ugla kontakta sa vodom da bi temeljno analizirao i karakterisao ove filmove.

Zanimljivo otkriće se pojavilo dok je tim dalje istraživao: svi filmovi su pokazali različite stepene kristalne strukture, dajući im izuzetnu sposobnost da se odupru prodiranju vode. Ova inherentna vodootpornost čini ih posebno pogodnim za aplikacije gde je zaštita od vlage ključna.

Pored toga, istraživanje tima proširilo se na razumevanje uticaja sadržaja glicerola na mehanička svojstva filmova, kao i na njihov kapacitet da prenose gasove kao što su kiseonik, ugljen-dioksid i vodena para. Kako se sadržaj glicerola povećavao, tim je primetio kompromis: dok su se modul zatezanja i čvrstoća filmova smanjili, došlo je do pratećeg povećanja brzine prenosa gasa.

Štaviše, preliminarne istrage tima otkrile su zadivljujuću potencijalnu primenu filmova. Tim je primetio da premazi dobijeni od PSS filmova imaju intrigantnu sposobnost da uspore prirodni proces zrenja banana. Ovaj obećavajući rezultat nagoveštava potencijal da se produži rok trajanja kvarljivih proizvoda kroz inovativne primene rezultata istraživanja tima.