Prikrivanje odbrambenim snagama raka, prikrivanjem antitela koja se bore protiv tumora unutar molekula koje rak koristi da neguje rast tumora, osnova je nove terapije istraživača Jejl centra za rak na Medicinskom fakultetu Jejla (ISM).
Kao što je objašnjeno u radu objavljenom 15. jula u ACS Central Science, terapija trojanskim konjem pokazala se efikasnom protiv nekoliko tipova tumora raka u laboratoriji, uključujući tumore mozga do kojih je teško doći terapijom zbog zaštitne krvno-moždane barijere.
Uspesi se mogu pripisati antitelima koja nose terapiju koja su strateški redizajnirana od lupusa kako bi iskoristila svoju sposobnost da ciljaju tumore dok eliminišu njihove efekte lupusa. Istraživači ih nazivaju „antinuklearnim antitelima“ i oni tajno upravljaju molekulima nukleinske kiseline koje rak grabi iz svog okruženja da bi izgradio novu DNK i pomogao tumorima da rastu. Jednom u tumoru, antitela efikasno odbacuju svoje maske i ispaljuju svoje antinuklearne rakete da ubiju ćelije raka.
Za razliku od drugih terapija koje uparuju tradicionalna antitela i hemoterapiju, antitela u ovoj terapiji ne cirkulišu i traže površinske markere tumorskih ćelija kao što su HER2 ili PD-L1 da bi znali gde da napadnu, već umesto toga neprimećeno ulaze u okruženje tumora. Verovatno dobrodošao efekat ove veoma ciljane terapije je smanjenje toksičnih neželjenih efekata koje doživljavaju pacijenti kada manje precizne terapije ubijaju zdravo tkivo.
„Umesto toga, konjugati antinuklearnih antitela i lekova [ANADC] traže izduvne gasove DNK koji lebde oko tumora, što znači da mogu da pronađu tumore čak i ako tumorima nedostaju specifični površinski receptori i nevidljivi su za druga konvencionalnija antitela“, rekao je Džejms Hansen. , MD, MS, stariji autor studije, član Jejl centra za rak i šef radijacijske onkologije u Iale-ovom programu Gamma Knife.
ANADC su bili efikasni protiv mišjih modela raka dojke i raka debelog creva, pa čak i poboljšali preživljavanje kod mišjih modela glioma, rekao je Hansen. Sada su u toku napori da se ova terapija unapredi do testiranja u okruženju kliničkih ispitivanja.
„Ciljanjem na ekstracelularne nukleinske kiseline umesto na površinske receptore, ANADC-i mogu u osnovi ciljati bilo koji nekrotični tumor bez obzira na tip, što ga čini tumor-agnostičkom terapijom“ i stoga obećavajući i za druge bolesti, rekao je Hansen.
„Ova tehnologija nam daje priliku da koristimo antinuklearna antitela za isporuku lekova, proteina ili genskih terapija tumorima ili drugim mestima oštećenja povezanih sa povećanim oslobađanjem DNK, kao što su srčani udari, moždani udari ili traumatske povrede“, rekao je Hansen.