Većina karcinoma materice ima odlične petogodišnje stope preživljavanja – do 95% za lokalizovani rak. Serozni rak materice je izuzetak, sa petogodišnjim stopama preživljavanja od 35% do 50% za rak stadijuma 1 ili 2.
Sada, istraživači u MUSC Hollings Cancer Center kažu da su u toku razvoja novog modela za rak jajnika razvili dodatne dokaze da serozni rak materice možda počinje u jajovodima, a ne u materici. Drugim rečima, već je metastazirao u vreme kada je pronađen u materici.
Rad koji opisuje ove dokaze i novi model raka jajnika objavljen je ovog meseca u Cancer Research Communications.
Viši autor Joe Delanei, dr., pripisao je otkriće najelementarnijem gradivnom bloku nauke: radoznalosti.
Dok su on i njegov tim radili na razvoju preko potrebnog modela raka jajnika, bili su zadovoljni što su videli kako model radi kako se očekivalo, sa signalima raka koji se pojavljuju na jajovodima i jajnicima – ali zaprepašćeni da vide i ove signale u materici .
„Rekli smo: ‘Hej, čekaj malo. Vidim ovaj signal u materici—posebno na epitelnim ćelijama materice—koje definitivno ne bi trebalo da imaju ove signale raka da dolaze iz materice.’ Posebno zato što je ovaj pokretač izražen samo na samom jajovodu, ne bi trebalo da imamo ekspresiju na ovim ćelijama materice“, rekao je on.
Tim nije bio iznenađen kada je video signale raka na jajovodima jer su tamo poslali onkogen – gen koji podstiče rast raka. Oni su posebno ciljali na jajovod, umesto na jajnik, jer većina karcinoma jajnika potiče odatle.
„Rak jajnika je pogrešan naziv“, objasnio je Delanei. „Rak jajnika, verovatno oko 80% vremena, počinje na jajovodu, a ne na jajniku.“
Prvo je odlučio da napravi model raka jajnika iz jednostavnog razloga što nije postojao model koji bi se primenio na većinu pacijenata sa rakom jajnika.
Postoje neki postojeći modeli, primetio je Delanei. Ali oni su stvoreni posebno za karcinom jajnika koji se razvija zbog mutacija na PTEN ili BRCA genima, koji čine manjinu svih karcinoma jajnika.
„To vas ostavlja sa 75% pacijenata koji nemaju adekvatan genetski model“, rekao je on. Ovi genetski modeli su instrumentalni u razumevanju kako se rak razvija i u razvoju i testiranju novih lekova.
To je navelo njegov tim, pre sedam godina, da počne da razvija novi model raka jajnika. Umesto da naprave model koji se oslanja na uklanjanje tumorskih supresora, oni su napravili model koristeći MIC onkogen, koji pomaže da raste čak 70% svih karcinoma kod ljudi. MIC onkogen ranije nije korišćen u modelu raka jajnika. Za ovaj model, uparili su ga sa promoterom, govoreći mu da ide u jajovode.
Rezultat je bio rak i na jajnicima i na materici.
Tim je zatim počeo da uzgaja ove ćelijske linije raka u laboratoriji i da ih ispituje u potrazi za sličnostima sa poznatim ljudskim rakom. Kao što se očekivalo, karcinom jajnika je izgledao kao ljudski serozni rak jajnika visokog stepena.
„Ali oni su se takođe skupili sa ovim oblikom raka materice koji nismo očekivali, tako da ćelije raka materice izgledaju transkripcijski slično ćelijama seroznog raka jajnika visokog kvaliteta“, rekao je on.
Zaintrigiran, Dilejni je počeo da traži prethodne studije i pronašao primere iz stvarnog sveta koji su odgovarali njegovim zapažanjima.
U jednoj studiji sa Univerziteta Mekmaster u Kanadi, patolozi su gledali uzorke različitih ginekoloških karcinoma bez poznavanja specifične dijagnoze. Pronašli su serozni tubalni intraepitelni karcinom (STIC), prekanceroznu leziju, u seroznom karcinomu materice i seroznom karcinomu jajnika, ali ne i u neseroznom karcinomu materice ili benignim stanjima.
„Serozni karcinom materice imao je potpuno istu stopu STIC lezija kao pacijenti sa seroznim karcinomom jajnika visokog stepena“, rekao je Delanei.
Retrospektivna studija u Švedskoj uporedila je stope raka materice tokom 37 godina između žena koje su bile podvrgnute vezivanju jajovoda i onih koje nisu. Podvezivanje jajovoda je trajna kontrola rađanja koja hirurški vezuje jajovode kako bi se sprečilo jajne ćelije da dođu do materice – ali izgleda da je švedska studija pokazala da je procedura takođe sprečila ćelije raka da putuju iz jajovoda u matericu jer je stopa materice karcinoma u grupi za vezivanje jajovoda bili su manji, posebno kod agresivnijeg oblika.
„Ti istraživači su bili epidemiolozi, tako da nemaju laboratoriju. Mogli su da spekulišu šta se dešava, ali nisu imali mogućnost da to testiraju“, rekao je Dilejni.
Njegova laboratorija, međutim, planira da pokuša da ponovi te nalaze uklanjanjem jajovoda od miševa, a zatim praćenjem stope seroznog raka materice.
„Saznaćemo za dve godine. To je vremenski okvir“, rekao je on.
U međuvremenu, Dilejnija su već kontaktirali drugi istraživači koji bi želeli da koriste model. Kao što je predviđeno, ovaj novi model se može koristiti za proučavanje kako se serozni rak jajnika visokog stepena razvija kod žena bez genskih mutacija – i kako se može lečiti.
Pored toga, potencijalno bi se mogao koristiti kao model za serozni karcinom materice.
„Mogli smo da napravimo prvi model miša koji bi zapravo oponašao ovaj serozni karcinom materice“, rekao je Delanei. „A možda smo ga slučajno stvorili jer to nije rak materice – to je metastatski oblik raka jajnika, a mi smo ga sve vreme zvali rak materice jer se tu tumor razvija.“
Delanei je rekao da je neočekivano otkriće bilo uzbuđenje.
„Gledao sam ove slajdove sa svojim polaznicima i bio sam jednako uzbuđen kao i oni.“