Naučnici razvijaju formulaciju ‘pseudo ćelija’ za terapiju vitreoretinalnih bolesti

Naučnici razvijaju formulaciju ‘pseudo ćelija’ za terapiju vitreoretinalnih bolesti

Istraživači sa Instituta za procesno inženjerstvo (IPE) Kineske akademije nauka i pekinške bolnice Čaojang razvili su novu formulaciju „pseudo ćelija“ zasnovanu na egzozomima koji se samoizlečuju u mikrokapsulama za lečenje različitih vitreoretinalnih bolesti.

Studija je objavljena u časopisu Prirodno biomedicinsko inženjerstvo 23. oktobra.

Vitreoretinalne bolesti obuhvataju širok spektar poremećaja koji ugrožavaju vid, koji mogu izazvati ozbiljan nepovratni gubitak vida. Efikasnost sadašnjih tretmana za vitreoretinalne bolesti u klinici je generalno nezadovoljavajuća i tretmani često izazivaju nekoliko neželjenih efekata. Štaviše, često su potrebni često ponovljeni tretmani, što dovodi do loše saglasnosti pacijenata.

Poslednjih godina, istraživači su istraživali mogućnost ćelijske terapije u oftalmologiji. Uprkos nekim pozitivnim rezultatima, terapija zasnovana na ćelijama u oftalmologiji naišla je na niz problema, kao što su niske stope preživljavanja ćelija, nestabilnost ćelijskog fenotipa i potreba za strogim uslovima skladištenja, koji su ograničili kliničku izvodljivost ovih tehnologija zasnovanih na ćelijama. .

Poznato je da terapeutske prednosti mnogih tipova ćelija uključuju parakrine mehanizme. Stoga su istraživači istražili mogućnost korišćenja stabilnijih komponenti koje luče ćelije (kao što su egzosomi) kao terapeutske komponente za lečenje očnih bolesti. Inspirisani ovim, istraživači iz IPE i pekinške bolnice Chaoiang predložili su platformu za formulaciju „pseudo ćelija“.

Na ovoj platformi, egzozomi izolovani iz ćelija ubačeni su u mikrokapsule koje se samoizlečuju, nazvane EkoCaps. „EkoCaps simuliraju funkcionalne ćelije u smislu veličine, unutrašnje strukture i ponašanja sekrecije“, rekao je prof. Ma Guanghui iz IPE.

Nakon intravitrealne injekcije, EkoCaps se nastanio u donjem delu šupljine staklastog tela. Pošto zamagljen vid može biti izazvan suspenzijom živih ćelija u šupljini staklastog tela, postavljanje EkoCaps-a u donjem delu omogućilo je da se izbegne zamagljen vid. Štaviše, egzosomi su se postepeno oslobađali kako su se mikrokapsule degradirale tokom mesec dana, otvarajući put za dugoročni terapeutski efekat.

Koristeći modele retinalne ishemije-reperfuzije (RIRI) i modela mikobakterijskog uveitisa (PMU), istraživači su otkrili terapeutske koristi od primene dve različite formulacije EkoCap-a, zasnovane na mikrokapsulaciji egzozoma izvedenih iz mezenhimalnih matičnih ćelija (MEko-derigved). egzozomi (TrEko), respektivno. „Naša EkoCap platforma je fleksibilna i može učitati egzozome različitog ćelijskog porekla kako bi zadovoljila različite terapeutske potrebe“, rekao je prof. Vei Vei iz IPE.

Snažna terapijska efikasnost je verifikovana i na modelima vitreoretinalnih bolesti i na mišjim i na nehumanim primatima. „Ova studija je još uvek u pretkliničkoj fazi. S obzirom da su egzosomi prirodni vezikuli proizvedeni od endogenih ćelija sa dobrom biokompatibilnošću i da je materijal mikrokapsula [poli(mlečna-ko-glikolna kiselina)] odobren za kliničku upotrebu, EkoCap ima potencijal za prevod na kliniku“, rekao je prof. Tao Jong iz pekinške bolnice Čaojang.