Formulisanje politika za pitanja planetarne zaštite i njihovo ažuriranje je odgovornost panela o zaštiti planeta Komiteta za istraživanje svemira (COSPAR). U članku u Frontiers in Astronomy and Space Sciences, međunarodna grupa stručnjaka povezanih sa COSPAR-om pregledala je ulogu panela i njegovu politiku zaštite planeta, uključujući nedavna razmatranja u vezi sa politikom za Mesec, Veneru, Mars i mala planetarna tela.
Sada pišući na sajtu vesti Frontiers, rukovodstvo panela koje se sastoji od predsedavajućeg dr Atene Kustenis i potpredsednika Niklasa Hedmana i profesora Pitera Dorana objašnjava zašto je ovaj poduhvat toliko važan za buduće istraživače dubokog svemira.
Zamislite robotske rovere koji uzimaju uzorke tla na površini Marsa, tražeći dokaze o prošlim životima i umesto toga pronalaze bakterije koje su doputovale čak sa Zemlje: uticaj na kasnija istraživanja bio bi neprocenjiv. Ili zamislite sondu koja kopa po kori ledenog meseca kao što je Evropa ili Encelad, i ubrizgava organsku kontaminaciju sa Zemlje u podzemni okean, kompromitujući na taj način bilo kakvu dalju potragu za životom u tom telu.
U isto vreme, ako bi postojao postojeći ili izumrli život na takvim telima, vraćanje uzoraka na našu planetu bez odgovarajućih mera za sprečavanje opasnosti po našu biosferu moglo bi dovesti do važnih rizika za čovečanstvo.
Stoga je potrebna međunarodna politika koja će pomoći u sprečavanju štetnog uvođenja biološke i organske kontaminacije svemirskih misija, kako bi se osiguralo da buduća naučna istraživanja i otkrića ne utiču negativno na nove svetove koje posećuju. Slično, trebalo bi uspostaviti protokole za vraćeni vanzemaljski materijal na Zemlju.
I pošto istraživanje svemira doživljava značajan rast, sa misijama koje sada upravljaju nacionalne svemirske agencije, nevladini i privatni sektor, sve je važnije osigurati da sve misije budu u skladu sa ovom politikom i da se relevantni zahtjevi i smjernice dijele sa svima. igrači.
Ali kako napraviti takvu politiku da zaštiti Zemlju od potencijalne pretnje i izbegne kompromitovanje traganja za životnim oblicima na drugim nebeskim telima – kontaminacija unazad i unapred? Ko ima ovlašćenja i stručnost da analizira najnovija otkrića i pripremi smernice koje su u potpunosti prilagođene potrebama i ciljevima budućih misija i bezbednosti naše planete? Kako osigurati da što više svemirskih nacija bude na brodu i da može doprinijeti ovoj politici i poštovati je? Ovde na scenu stupa COSPAR-ova politika planetarne zaštite.
Istraživači kažu da se članak „Planetarna zaštita: međunarodna briga i odgovornost“ bavi ovim pitanjima.
COSPAR, osnovan 1958. godine po nalogu Međunarodnog saveta naučne unije (koji se sada zove Međunarodni naučni savet), od ranih 1960-ih radi na pružanju smernica o pitanjima kontaminacije vanzemaljskim istraživanjem.
Tokom proteklih decenija, organizacija je razvila Politiku planetarne zaštite kao međunarodni standard za zaštitu od biološke i organske kontaminacije i služi kao smernica u primeni člana IKS Ugovora Ujedinjenih nacija o svemiru iz 1967. COSPAR takođe pruža međunarodni forum za naučne rasprave o ovim—i drugim pitanjima vezanim za svemir.
Politika planetarne zaštite definisala je pet kategorija, u zavisnosti od cilja određene svemirske misije. One mogu da variraju od misija u orbiti ili vršenja preleta planeta, kometa ili ledenih meseci, do onih dizajniranih da slete na ova nebeska tela i možda nose uzorke nazad na Zemlju, da istraže ove svetove, analiziraju njihovo okruženje ili traže znaci postojećeg ili izumrlog života.
Sa ovim kategorijama su povezani zahtevi različitog stepena rigoroznosti primenjene kontrole kontaminacije. Politika se redovno procenjuje i ažurira uz pomoć novih naučnih otkrića iu vezi sa sektorom istraživanja svemira koji se brzo razvija. Zbog toga, COSPAR ima bliske radne odnose sa Komitetom Ujedinjenih nacija za miroljubivo korišćenje svemira (COPUOS) od ranih 1960-ih, posebno u oblasti zaštite planeta.
Biro COSPAR-a formalno imenuje rukovodstvo i članove Komisije, koji trenutno broje 25 članova koji predstavljaju 12 svemirskih agencija i jednak broj stručnjaka iz naučne zajednice, kao i članova po službenoj dužnosti.
Organizovanjem radionica, tematskih sastanaka i sesija na naučnim skupovima COSPAR-a, panel predstavlja međunarodni forum za razmenu informacija o najboljim praksama i za poboljšanje ili ažuriranje Politike. Tokom svojih sastanaka, panel pozdravlja naučnike, predstavnike industrije i privatnog sektora, zainteresovane strane i posmatrače.
Međunarodna priroda panela omogućava diskusiju (uključujući podsticanje aktivnog dijaloga sa privatnim sektorom) i osigurava uravnotežen i informisan pristup za davanje preporuka.
Aktivnosti panela bave se individualnim potrebama svemirske misije uz brzu brigu i stručnost kako bi se osiguralo održivo istraživanje Sunčevog sistema. Kada se ažurira politika, panel obaveštava međunarodnu svemirsku zajednicu putem publikacija i prezentacija na međunarodnim sastancima.
Panel takođe pozdravlja doprinos zajednice u istraživanju svemira i pomoći će zainteresovanim stranama u svemiru na bilo koji način – su-sponzorisanjem novih studija, anketa u zajednici, radionica ili fokusiranih konferencija.