Naučnici pronalaze potpuno novi ekosistem koji se krije ispod Zemljinog morskog dna

Naučnici pronalaze potpuno novi ekosistem koji se krije ispod Zemljinog morskog dna

Naučnici neprestano gule nove slojeve života na našoj planeti poput naizgled beskrajnog luka.

Nedavno su akvanauti na brodu sa Instituta za okean Schmidt koristili podvodnog robota da prevrnu ploče vulkanske kore u dubokom, mračnom Pacifiku.

Ispod morskog dna ovog dobro proučenog lokaliteta, međunarodni tim istraživača pronašao je vene podzemnih tečnosti koje plivaju sa životom koji nikada ranije nije viđen.

To je potpuno novi svet za koji nismo znali da postoji.

„Na kopnu odavno znamo za životinje koje žive u šupljinama pod zemljom i u okeanu životinja koje žive u pesku i blatu, ali po prvi put, naučnici su tražili životinje ispod hidrotermalnih otvora“, kaže izvršni direktor instituta, Jiotika Virmani. .

„Ovo zaista izvanredno otkriće novog ekosistema, skrivenog ispod drugog ekosistema, pruža nove dokaze da život postoji na neverovatnim mestima.“

Naučnici su tek 1970-ih otkrili hidrotermalne otvore koji izlivaju vruće tečnosti bogate mineralima u duboke okeane. Uprkos tami ovih dubina, život je vrvio oko ovih zadimljenih otvora nalik na dimnjake.

U proteklih 46 godina istraživanja, međutim, nikome nije palo na pamet da zaviri ispod toplih izvora okeana.

Uklanjanje ljuske morskog dna sada je otkrilo šareni ekosistem crva, puževa i hemosintetičkih bakterija, koje se ne oslanjaju na sunčevu svetlost, već na minerale za energiju.

„Naše razumevanje životinjskog sveta u hidrotermalnim izvorima dubokog mora uveliko se proširilo ovim otkrićem“, kaže ekolog Monika Brajt sa Univerziteta u Beču.

„Postoje dva dinamička staništa za ventilaciju. Životinje sa ventilacijom iznad i ispod površine napreduju zajedno, u zavisnosti od tečnosti za ventilaciju odozdo i kiseonika u morskoj vodi odozgo.“

Naučnici su otkrili da su tubevorms posebno fascinantni. Čini se da ova dubokomorska stvorenja putuju ispod morskog dna kroz vulkanske tečnosti da bi kolonizovala nova staništa.

Ovo bi moglo da objasni zašto je tako malo njihovih mladih ikada viđeno da se okuplja oko dubokih vulkanskih pukotina. Većina možda sazreva ispod površine.

Da bi testirali ovu hipotezu, istraživači su koristili vozilo na daljinsko upravljanje, nazvano SuBastian, da bi očistili kvadratni deo okeanskog dna na istočno-pacifičkom usponu kod Centralne Amerike, duboko oko 2.500 metara. Tim je zatim zalepio mrežastu kutiju na vrh ove sada beživotne lokacije.

Kada su nekoliko dana kasnije uklonili kutiju, istraživači su otkrili da su nove životinje kolonizovale ovo područje. Mora da su tamo stigli iz mnogih pukotina i pukotina morskog dna.

Rezultati ovih nalaza biće objavljeni u narednim mesecima, ali ako je tačno ono što istraživači kažu, onda bi buduća iskopavanja u dubokom moru mogla duboko da poremete ovaj novopronađeni ekosistem.

„Otkrića napravljena na svakoj ekspediciji Instituta za okean Šmit pojačavaju hitnost potpunog istraživanja našeg okeana kako bismo znali šta postoji u dubokom moru“, kaže Vendi Šmit, predsednica i suosnivač Instituta za okean Šmit.

„Otkriće novih stvorenja, pejzaža, a sada i potpuno novog ekosistema, naglašava koliko toga tek treba da otkrijemo o našem okeanu – i koliko je važno zaštititi ono što još ne znamo ili ne razumemo.“