Naučnici pronalaze novi metod za poboljšanje efikasnosti bispecifičnih antitela za solidne tumore

Naučnici pronalaze novi metod za poboljšanje efikasnosti bispecifičnih antitela za solidne tumore

Istraživači su otkrili inovativni metod za značajno poboljšanje efikasnosti terapija bispecifičnim antitelima u lečenju solidnih tumora. Njihovi nalazi su objavljeni 13. maja u časopisu Cell Reports Medicine.

Istraživački tim predvođen profesorom Seung-Vu Lijem i doktorandom Kun-Joo Leejem sa Odseka za životne nauke na Univerzitetu nauke i tehnologije Pohang (POSTECH), u saradnji sa direktorom NeoImmuneTech-a Donghoon Choiem i profesorima Dae Hee Kimom i Sun Shim Choiem sa Nacionalnog univerziteta Kangvon, otkrio je da upotreba rekombinantnog proteina rhIL-7-hiFc (NT-I7, epinepatakin-alfa) može povećati broj T ćelija u solidnim tumorima.

Bispecifična antitela, koja se mogu vezati za dva različita antigena, postala su vodeća strategija u imunoterapiji karcinoma. Ova antitela mogu angažovati T ćelije da efikasno napadaju tumore. Međutim, iako su pokazala uspeh u lečenju karcinoma krvi, njihova efikasnost protiv solidnih tumora, kao što su rak pluća i debelog creva, je ograničena zbog nedostatka T ćelija i njihove iscrpljenosti u ovim tumorima.

Istraživački tim je koristio rhIL-7-hiFc, poznat po tome što povećava broj T ćelija, u studijama na životinjama. Rezultati su pokazali da je ovaj protein značajno povećao broj „porednih T ćelija“ u solidnim tumorima kod modela raka debelog creva i kože. Iako T ćelije posmatrača nisu prirodno specifične za tumor, kada se aktiviraju, mogu reagovati i ubiti tumorske ćelije.

Studija je pokazala da povećane T ćelije posmatrača, izazvane rhIL-7-hiFc, mogu biti aktivirane bispecifičnim antitelima za uništavanje tumorskih ćelija. Ovaj proboj ukazuje da rhIL-7-hiFc može da prevaziđe ograničenja bispecifičnih antitela u lečenju solidnih tumora rešavanjem problema nedovoljnog broja T ćelija i njihove funkcionalnosti.

Profesor Seung-Vu Lee, koji je vodio istraživanje, izjavio je: „Identifikovali smo potencijal rhIL-7-hiFc kao katalizatora za poboljšanje antitumorske efikasnosti bispecifičnih T ćelija. Nadamo se da će naši nalazi biti potvrđeni u kliničkim ispitivanjima, što bi u velikoj meri koristilo trenutno stagnirajućem polju imunoterapije kod solidnih tumora.“