Naučnici pripremaju ISS eksperiment da prouče kako se kapljice formiraju u svemiru

Naučnici pripremaju ISS eksperiment da prouče kako se kapljice formiraju u svemiru

Dropcoal, skraćenica za spajanje kapljica, je istraživački projekat koji proučava kako se kapljice formiraju u svemiru i na Zemlji. Rezultati će dati uvid u kapi kiše i formiranje oblaka, sagorevanje goriva i interakcije između materijala, sve sa širokim implikacijama na industriju i akademiju. Oni takođe igraju ključnu ulogu u davanju lekova astronautima tokom dugih i dalekosežnih svemirskih misija.

Projekat obuhvata eksperimente koji se izvode tokom paraboličkih letova iu laboratorijama. Cilj je proučavanje formiranja i spajanja kapljica u okruženju niske gravitacije Međunarodne svemirske stanice kao deo buduće misije ESA.

Na Zemlji, gravitacija komplikuje formiranje kapi. Kada tečnost padne ili kapne, gravitacija je povlači nadole i utiče na način na koji se kap formira. Umesto jednostavnog, savršeno sfernog oblika, gravitacija uzrokuje da se kap izduži ili izravna dok pada. Praćenje kako se kapi ponašaju u bestežinskom okruženju moglo bi da dovede do boljeg razumevanja ovog fenomena.

Sistem Dropcoal je hardverski uređaj koji je napravio rumunski InSpace Engineering, u ime ESA. Dizajniran je da olakša takve eksperimente u nultoj gravitaciji. Da bi se osiguralo da može da izdrži u prostoru, potrebno je prvo ispitati konstrukciju i pouzdano funkcionisanje uređaja. Naučnici iz Rumunije, Nemačke i SAD razvili su eksperiment za testiranje uređaja tokom 79. paraboličnog leta ESA u oktobru 2022.

Uređaj Dropcoal nije bio sam na tom letu. DLR eksperiment nemačkog vazduhoplovnog centra je takođe ubačen u avion Erbas 310 Zero Graviti, fokusirajući se na to kako se dve kapljice približavaju, kao i na prve trenutke kada se spajaju.

U okviru eksperimentalnog stalka aviona, i ESA i DLR eksperimenti su radili nezavisno. Osnovne komponente ESA-ine eksperimentalne postavke bile su tri špriceva pričvršćena na drajver špriceva. Ovo je omogućilo stvaranje sfernih kapljica na vrhu osam igala.

Nakon rezultata paraboličnog leta, eksperimenti Dropcoal-a bi trebalo da se izvode na svemirskoj stanici kao deo misije ESA 2024. Ovo će omogućiti dugoročno istraživanje formiranja kapljica u nultom gravitacionom stanju.

Evropski Kolumbov modul biće domaćin eksperimenata u objektu ICE Cubes. Tamo će se kapi sudariti glavom u glavu. Da bi se pratilo kako se kapljice međusobno spajaju i spajaju, optički instrument opremljen kamerom velike brzine će snimati slike okvir po kadar.

Svi eksperimenti Dropcoal-a na svemirskoj stanici biće kontrolisani sa Zemlje, donoseći čuda dinamike kapljica u naše ruke.