Potreba za brzim predviđanjem tropskih ciklona „u realnom vremenu“ je potrebnija nego ikada s obzirom na uticaj klimatskih promena na količine padavina. Dva klimatska naučnika koji veruju da ovo dalje razvijaju ideju sugerišući da se studija slučaja uragana Ijan 2022. godine može koristiti kao nacrt za brze operativne izjave o pripisivanju klimatskih promena o ekstremnim olujama.
Koautori dr Kevin A. Rid, profesor i vanredni dekan za istraživanje na Školi za morske i atmosferske nauke na Univerzitetu Stoni Bruk, i dr Majkl F. Vener, iz Nacionalne laboratorije Lorens Berkli u Kalifornija, imajte na umu da tropski cikloni kao što je uragan Ian su razorni događaji širom sveta, ugrožavajući živote i uzrokujući štetu koja košta milijarde dolara za popravku. Stoga se javnost, mediji i vladini lideri pogođeni takvim ekstremnim olujama obraćaju naučnicima da bi razumeli više o vremenskim prilikama i kako su klimatske promene mogle uticati na njih.
U članku „Pripisivanje uticaja klimatskih promena na ekstremne vremenske događaje u realnom vremenu: studija slučaja o padavinama uragana Ijan“, autori ističu da su ranije bili potrebni meseci ili čak godine nakon ekstremnih oluja da naučne studije obezbede rezultati o tome kako su klimatske promene uticale na takve oluje. Njihov rad menja ovu paradigmu obezbeđujući metodologiju brze atribucije padavina tropskog ciklona dizajniranu za upotrebu od strane operativnih centara za atribuciju klimatskih promena.
Uragan Ian stigao je na Floridu 22. septembra 2022. Dok je oluja još bila nad Floridom, Rid i Vener su koristili društvene mreže da upozore javnost da su klimatske promene povećale Ianove ukupne padavine za najmanje 10%. Oni su takođe svojim brzim naučnim radom tokom i neposredno posle nevremena informisali javnost i zvaničnike o ovom fenomenu, kao i medije.
Njihova početna izjava bila je namerno konzervativna donja granica s obzirom na kratak vremenski period na raspolaganju za analizu. Naknadna analiza podržava objavljenu „najbolju procenu“ povećanja padavina zbog klime izazvane ljudima od 18%.
Koristeći prethodno razvijenu i testiranu metodologiju retrospektivnog pripisivanja u skoro realnom vremenu, istraživači su pokazali da Ianova priča brze procene tropskih ciklona mogu biti završene tokom ekstremnih oluja. Autori navode da „takva brza procena nudi naučnicima koristan alat u odgovoru na pitanja o uticaju klimatskih promena na pojedinačne ekstremne vremenske događaje kako se odvijaju”.
„Uragan Ijan je bio idealan kandidat za ovu vrstu nametnutog okvira globalnog zagrevanja jer smo bili u mogućnosti da završimo naše simulacije i analizu jer je njegov put bio prilično predvidljiv“, objašnjava Rid. „Ovo nije uvek slučaj jer su simulirane putanje određenih oluja, kao što je superoluja Sendi, izuzetno osetljive na vremenske perturbacije. Ali bez obzira na to, potrebno nam je više izjava o tome kako na ekstremne oluje utiču klimatske promene i da ih pružimo javnosti brzo.“
Autori dalje ističu da metode atribucije priče mogu biti korisne kada se tradicionalne metode atribucije događaja ne mogu uloviti. Ovo je posebno slučaj u zemljama u razvoju gde visokokvalitetna dugoročna posmatranja vremena neophodna za tradicionalno pripisivanje klimatskih promena možda nisu dostupna, ali vremenske prognoze pokazuju adekvatnu veštinu. Ova sposobnost onda može da informiše donosioce odluka u budućim pregovorima o gubicima i šteti.